Dziewięć państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów na 2025 r. Są to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Niderlandy i Słowenia.
18 krajów z problemami
Niestety, 18 krajom grozi niewykonanie jednego lub obu celów na 2025 r. Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Łotwa, Portugalia, Hiszpania i Szwecja są zagrożone nieosiągnięciem celu w zakresie ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, a Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Cyprowi, Grecji, Węgrom, Litwie, Malcie, Rumunii i Słowacji grozi nieosiągnięcie celów na rok 2025 w zakresie przygotowań do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz recyklingu wszystkich odpadów opakowaniowych. Niektóre kraje nadal składują większość swoich odpadów komunalnych i prawdopodobnie nie osiągną celu w zakresie ograniczenia składowania do 2035 r. Z tego względu Komisja Europejska przedstawia zalecenia tym państwom członkowskim w oparciu o stałe wsparcie finansowe i techniczne udzielane na rzecz poprawy wyników w zakresie gospodarowania odpadami.
Rekomendacje dla Polski
W rekomendacjach dla Polski znalazły się m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań z tworzyw sztucznych, wzmocnienie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w zakresie opakowań, zwiększenie skuteczności selektywnej zbiórki odpadów, a także wzmocnienie systemów umożliwiających ponowne użycie opakowań.
Źródło: ec.europa.eu
Komentarze (0)