– To bardzo ważny kontrakt – zapewnia prezes bydgoskich wodociągów Stanisław Drzewiecki. – Projekt polega na opracowaniu aplikacji, która będzie funkcjonować w oparciu o filozofię sztucznej inteligencji. Zagadnienia, z którymi mamy do czynienia, czyli między innymi hydraulika, opad, wsiąkanie albo parowanie wody są skomplikowane i cały czas poszukiwane są rozwiązania w zarządzaniu deszczówką.
Prognozy w służbie retencji
Umowa z firmą DHI Polska dotyczy wdrożenia unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. Pozwoli to automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach retencyjnych w zależności od prognoz pogody, prognozowanych wielkości opadów w zlewniach kanalizacji deszczowej oraz danych dostarczonych przez systemy pomiarowe.
Symulacja skutków opadów
Już na obecnym etapie rozwoju tej technologii, sztuczna inteligencja potrafi analizować stany prognozowane i zasymulować przewidziane skutki opadów deszczu.
System instalowany w Bydgoszczy będzie miał informacje i historyczną pamięć o tym jaka była prognoza pogody, czy rzeczywiście spadł deszcz, a jeśli tak, to na jakim obszarze i z jaką intensywnością.
Dzięki temu możliwe będzie zdalne sterowanie pracą zbiorników retencyjnych, jak i całej sieci kanalizacyjnej przed prognozowanym wystąpieniem opadów, jak i podczas ich trwania.
– Mamy zaszczyt współpracować z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy przy ambitnym zadaniu – zapewnia członek zarządu DHI Polska Waldemar Mlaś. – Inne miasta wzorują się na tym, co do tej pory osiągnęła Bydgoszcz. W tym kontekście dodam, że bydgoski system inteligentnego sterowania retencją zbiornikową będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.
Start SI już w grudniu
Jak zapewniają przedstawiciele DHI, pierwszy pilotażowy element systemu zostanie ukończony w grudniu bieżącego roku. Następnie, wraz z oddaniem do użytku kolejnych zbiorników bydgoskiej sieci, będą one sukcesywnie włączane do systemu.
Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na czwarty kwartał 2026 roku.
Przyszły system wraz z realizacją nowych inwestycji przez bydgoski MWiK ma być na bieżąco aktualizowany.
Dodajmy, że w ramach programu budowy i przebudowy bydgoskiej kanalizacji deszczowej realizowanych jest 108 zadań, a 37 zostało już wykonanych.
Komentarze (0)