Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zakończono modernizację szczecińskiej oczyszczalni "Zdroje". Kosztowała 46 mln zł

Zakończono modernizację szczecińskiej oczyszczalni
R.G.
16.08.2023, o godz. 12:15
czas czytania: około 3 minut
0

Dobiegła końca jedna z większych inwestycji realizowanych w ramach Programu „Czysta Odra dla Szczecina", pod nazwą: Modernizacja oczyszczalni ścieków komunalnych „Zdroje”, obsługującej m.in. prawobrzeżną część Szczecina. Inwestycja polegała na budowie, rozbudowie i przebudowie obiektów oczyszczalni wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Głównym celem modernizacji szczecińskiej oczyszczalni “Zdroje” było zwiększenie jej przepustowości ze względu na przewidywany, zwiększony dopływ ścieków związany z rozwojem pobliskich terenów przemysłowych, a także z przejęciem ścieków ze zlikwidowanych oczyszczalni w Płoni oraz w Zdunowie.

Ciągłość działania i redukcja kosztów

Kolejny zrealizowany cel przedsięwzięcia to poprawa aktualnych warunków eksploatacyjnych obiektu. Jak informuje główny realizator przedsięwzięcia – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Sp. z o.o. – wyższa przepustowość oczyszczalni pozwoli na czasowe wyłączenie jednego z ciągów technologicznych podczas bieżących czynności remontowo – konserwacyjnych, bez powodowania znaczącego pogorszenia efektu oczyszczanych ścieków. Następny efekt to optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni.

Nowe osadniki i infrastruktura

– W ramach kilkuletniej inwestycji w oczyszczalni “Zdroje” wybudowano też między innymi nowy osadnik wtórny, komorę rozdziału ścieków przed osadnikami wtórnymi, zbiornik i stację dozującą reagenty do eliminacji bakterii nitkowatych, a także stację zrzutu zanieczyszczeń płynnych wraz z placem manewrowym – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. –  Przebudowano również pompownię osadu wtórnego oraz pompownię przewałową ścieków.

W ramach opisywanego działania zmodernizowano także dwa osadniki wstępne, dwie komory reaktorów biologicznych (w których wymieniono całą instalację napowietrzania oraz udoskonalono system sterowania). Modernizacji podlegała też maszynownia komór fermentacyjnych oraz stacja dmuchaw.

Ruszyła druga WKF

Dokonano również remontu i rozruchu drugiej Wydzielonej Komory Fermentacyjnej (WKF) oczyszczalni, której zadaniem jest stabilizacja osadów powstających w oczyszczalni, a także pozyskiwanie biogazu.

Przy czym w tym przypadku, wytwarzanie większej ilości tego paliwa przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby oczyszczalni, a także do zmniejszenia ilości pobieranego z sieci gazu ziemnego. W efekcie końcowym, pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania instalacji.

15 tysięcy m3 ścieków na dobę

Dodajmy, że obecnie do oczyszczalni ścieków “Zdroje” (Osiedle Zdroje), trafia średnio 15 000 m3 ścieków w ciągu doby. Ścieki są odprowadzane z prawobrzeżnej części Szczecina, którą zamieszkuje około 80 tys. mieszkańców.

Do podszczecińskiej oczyszczalni trafiają również ścieki z okolicznych zakładów przemysłowych.

Część większego projektu 

Projekt pt. „Czysta Odra w Szczecinie”, którego składową była modernizacja oczyszczalni “Zdroje”, zrealizowano z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wartość ogólna Projektu „Czysta Odra w Szczecinie” zamknęła się w kwocie 148 mln zł i  obejmowała aż 16 kontraktów. Cały projekt zrealizowany zostanie do końca roku 2023 roku. Do grupy zadań realizowanych w ramach projektu zaliczają się zarówno prace budowlane jak i dostawy sprzętu lub specjalistycznego oprogramowania.

Natomiast w przypadku gospodarki sanitarnej, najpoważniejsze zadania składające się na projekt to: budowa kanalizacji na osiedlach Wielgowo-Sławociesze, Płonia, Żelechowa. Duże zadania to także: modernizacja oczyszczalni w Zdrojach i pompowni ścieków „Górny Brzeg” i „Białowieska”.

A w kategorii inwestycji wodociągowych, znaczące przedsięwzięcia to: modernizacja magistralnej „Miedwianki” i budowa systemu zarządzania siecią wodociągową.

Szczeciński ZWiK inwestuje w OZE

Innym interesującym zadaniem zrealizowanym w ramach Projektu “Czysta Odra dla Szczecina” był montaż turbiny prądotwórczej w komorze zasuw w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”. To kolejna, po budowie farm fotowoltaicznych, inwestycja szczecińskiego ZWiK w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (OZE).

Dodajmy też, że sama modernizacja oczyszczalni Zdroje kosztowała 46 mln zł.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024