Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji
pap/jw
22.05.2024, o godz. 14:15
czas czytania: około 2 minut
0

Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzegają: oddychanie przez długi czas powietrzem złej jakości – podnosi ryzyko rozwoju demencji.

Zanieczyszczenie powietrza a demencja

– Odkryliśmy także związek z hałasem, ale wydaje się, że można to wyjaśnić przede wszystkim działaniem zanieczyszczeń. Nasze badanie zgadza się z rosnącą na świecie wiedzą na ten temat – mówi prof. Zorana Jovanovic Andersen, jedna z autorów badania.

Odkryte działanie zawartych w powietrzu toksycznych substancji naukowcy tłumaczą nasilaniem stanów zapalnych.

– To pierwsze duńskie badanie pokazujące związek między zanieczyszczeniem powietrza i demencją. Choć poziom zanieczyszczeń powietrza w Danii spada i jest relatywnie niski w porównaniu do reszty Europy i świata, badanie to pokazuje, że nadal pojawiają się istotne, niepokojące efekty zdrowotne, które wymagają uwagi i odpowiednich działań, nacelowanych na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Żyjemy coraz dłużej i coraz więcej ludzi będzie cierpiało na demencję. Wyniki te są więc istotne, ponieważ wskazują na sposób zapobiegania nowym przypadkom demencji i zapewnienia zdrowszego starzenia się ludzi, poprzez oczyszczanie powietrza, którym oddychamy – podkreśla ekspertka.

27 lat badań

Ona i jej zespół obserwowali grupę pielęgniarek przez, bagatela 27 lat – od 1993 do 2020 r. Taki długi czas obserwacji to szczególna zaleta badania, ponieważ demencja rozwija się przez wiele lat. Jeśli chodzi o całkowity czas, w którym uczestniczki badania miały kontakt z zanieczyszczeniem powietrza – to wynosił on aż 41 lat (okres 1979-2020).

Po trzecie, ze względu na grupę zawodową uczestniczek autorzy badania dysponowali dokładnymi informacjami na temat różnych czynników, które mogły wpłynąć na zdrowie kobiet.

– Pielęgniarki, które więcej się ruszają i rzadziej dostają demencji, gdy są wystawione na zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do tych o mniejszej aktywności fizycznej. Wskazuje to, że ruch może ograniczać szkodliwe działanie zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o spadek zdolności poznawczych i ryzyko demencji – mówi współautor badania Stéphane Tuffier.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024