Dzień Pustynnienia i Suszy, znany też jako Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, zgodnie z intencjami inicjatorów tej idei, ma być momentem poświęconym na przypomnienie instytucjom i organizacjom rożnych szczebli, a także światowej opinii publicznej, faktu że odwrócenie degradacji ziemi jest osiągalne dzięki wspólnemu rozwiązywaniu lokalnych i ponadlokalnych problemów, silnemu zaangażowaniu międzynarodowej społeczności, a także przemyślanej i stałej współpracy na wszystkich społecznych poziomach.
Konkretne korzyści
Dodajmy, że odwrócenie degradacji ziemi i rewitalizacja terenów zdegradowanych przynosi różnym regionom odporność gospodarczą, tworzy miejsca pracy, podnosi dochody i zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe. Pomaga też w odbudowie różnorodności biologicznej, a jednocześnie spowalnia zmiany klimatyczne.
Powyższa aktywność może też przyczyniać się do zmniejszenia skutków zmian klimatu, co w konsekwencji może prowadzić do ekologicznej odbudowy oraz ożywienia gospodarczego.
Walka z miejskimi wyspami ciepła
Z okazji Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą na całym świecie organizuje się szereg akcji informacyjno-promocyjnych w mediach i na płaszczyźnie samorządowej.
W tym roku, z uwagi na ocieplenie klimatu, ważnym tematem jest również walka z tzw. wyspami ciepła, rozumianymi jako obszary miejskie, na których temperatura jest znacznie wyższa niż na obszarach je otaczających, głównie z powodu nadmiernego zastosowania tam betonu, asfaltu i braku zieleni.
Nawiązaniem do przesłania Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą jest również promowanie racjonalnego gospodarowania wodą pitną i zastosowania strategii oszczędnościowych w obiegu wody np. poprzez wdrażanie metod wykorzystujących obieg tzw. wody szarej.
Komentarze (0)