Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Znaczenie błękitno zielonej infrastruktury. II dzień konferencji wod-kan. w Dźwirzynie

Znaczenie błękitno zielonej infrastruktury. II dzień konferencji wod-kan. w Dźwirzynie
R.G.
04.10.2024, o godz. 10:18
czas czytania: około 4 minut
0

Za nami drugi dzień (3 października br.), 59. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych organizowanej przez Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe oraz Pomorskie Forum Wodociągowe, w Dźwirzynie koło Kołobrzegu. Tematem przewodnim wystąpień była zielona retencja i zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu dzięki inwestycjom z dziedziny błękitno zielonej infrastruktury (BZI).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Projektując naszą gdańską infrastrukturę trzymaliśmy się podziału na trzy poziomy inwestowania – wyjaśniał prelegent Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody. – Poziom pierwszy to inwestycje projektowane w taki sposób, by zatrzymywać wodę w obrębie nieruchomości. Drugi poziom, to system zatrzymywania wody w skali miasta, a trzeci to zarządzanie kryzysowe. Wychodzimy bowiem z założenia, że tylko w ten sposób możemy minimalizować efekty tego rodzaju zdarzeń, jakie miały miejsce na przykład w ostatnim czasie na południu Polski. Przede wszystkim chodzi o to, żeby woda w optymalnej ilości pozostawała w miejscu opadu, a przez to, by nie mogła zyskać niszczycielskiej siły, co ma miejsce przy nastawieniu na jak najszybsze jej odprowadzanie z miejsca odpadu do sieci, a dalej do mniejszych cieków wodnych i do rzek.

Zmienić inwestycyjne przyzwyczajenia

Prelegent, powołując się na gdańskie doświadczenia retencyjne, postulował więc by zerwać np. z dotychczasowym sposobem budowania dróg i ulic w miastach, w których nawierzchnia instalowana jest nagminne poniżej poziomu trawników, co powoduje, że podczas obfitych opadów, woda spływa z obszarów zielonych na drogi, uniemożliwiając korzystanie z nich.

Prezes Ryszard Gajewski postulował też, by zieleń traktować jako przestrzeń gromadzenia wody. Wymienił przy tym kilka istotnych korzyści z tego wynikających, takich jak min. zapobieganie suszy, poprawa lokalnego mikroklimatu, estetyki miejsc z zielenią, wzrost bioróżnorodności, polepszenie ogólnej jakości wody, a także zwiększenie ilości obszarów zieleni w miastach, co przyczynia się m.in. do miejscowych obniżeń temperatur, szczególnie w okresie letnim.

– Jednakże nie należy stawiać w opozycji powyższych poziomów działań i mówić, że wzrost udziału obszarów zieleni w miejskiej tkance, sam w sobie, uzdrowi sytuację, bo tak się nie stanie. Racji nie mają też ci, którzy mówią tylko o tym, by budować zbiorniki retencyjne. Te działania należy połączyć i w ten sposób osiągnąć optymalną, możliwą skuteczność w zapobieganiu sytuacjom kryzysowym takim jak powodzie, czy lokalne podtopienia.

Tematykę inwestycyjną, z punktu widzenia możliwości i perspektyw dofinansowania inwestycji wod-kan. ze szczególnym uwzględnieniem retencji,  rozwinęła natomiast Ewa Kamińska, dyrektor Departamentu Ochrony Wód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie.

Energia ze ścieków i osadów

Inne merytorycznie ważne zagadnienie w swoim wystąpieniu pt.: Zielona energia z odpadów wytwarzana w obiektach ściekowych, poruszył Kierownik Działu Oczyszczania Ścieków Aquanet S.A., Przemysław Magda.

– Samo za siebie mówi to, że biogazowni komunalnych jest w Polsce 300, natomiast w Niemczech działa ich aż 10 tysięcy – zauważył prelegent. – Ktoś może oczywiście powiedzieć: ja znam się na uzdatnianiu wody, robię to dobrze i tyle mnie interesuje. Ktoś inny stwierdzi, że zna się na oczyszczaniu ścieków i na tym się będzie skupiał, ale nie tędy droga. Ścieki i osady, z uwagi na swoją zawartość, to podstawa do poszukiwania skutecznych metod produkcji energii i to w ten sposób, by było to opłacalne.

O sytuacji w Polsce

Prelegent wskazał przy tym na niedogodności związane z obecnymi krajowymi realiami i koniecznością konkurowania o substraty z biogazowniami niezwiązanymi z zakładami wodociągowo-kanalizacyjnymi, które to wykorzystują cenne energetycznie substraty odpadowe skazując biogazownie przy zakładach wod-kan. na konieczność korzystania, w wielu przypadkach z substratów własnych, a nawet takich, które dostarczają niezbyt uczciwi dostawcy, deklarujący lepsze parametry niż to ma miejsce w rzeczywistości, co ma negatywny wpływ na pracę systemów i urządzeń biogazowni, doprowadzając nawet do uszkodzeń i konieczności napraw.

Taryfy, szkolenia i konferencje

Innym ważnym punktem programu drugiego dnia 59. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych w Dźwirzynie było Walne Zgromadzenie Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe podczas którego podsumowywano m.in. realizację zadań w 2023 roku.

– W tym okresie kilkanaście przedsiębiorstw członkowskich naszego stowarzyszenia zmagało się z niemożnością zatwierdzania wniosków taryfowych, co zgodnie z dotychczasowymi przepisami leżało w gestii Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” jako taryfikatora – wyjaśniał prezes SZFW Janusz Dawidziak. – Powodowało to, że podmioty te miały poważne problemy z finansowaniem realizacji swoich podstawowych zadań. Teraz to się zmienia, ale i tak będziemy mieli baczenie na rozwój sytuacji – podkreślił prezes SZFW.

Prezes Janusz Dawidziak wspomniał też o szerokim spektrum działań stowarzyszenia na polu szkoleniowym, konferencyjnym i organizacyjnym.

Prezes IG WP i nasz patronat

Dodajmy, że dziś, do grona uczestników i gości 59. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych w Dźwirzynie dołączył prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Paweł Sikorski, który podzielił się z zebranymi informacjami dotyczącymi bieżących działań izby.

Warto też wspomnieć, że Patronat Medialny nad 59. Konferencją Przedsiębiorstw Wodociągowych w Dźwirzynie objął Miesięcznik „Wodociągi – Kanalizacja” i Wydawnictwo ABRYS. 

IMG_20241003_100506627_HDR
IMG_20241003_100625766
IMG_20241003_112537965_HDR
IMG_20241003_113553712_HDR
IMG_20241003_113724466
IMG_20241003_152449565

 


 

Więcej informacji o 59. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych w Dźwirzynie znaleźć można w artykule:

O gospodarowaniu wodami opadowymi podczas 59. Konferencji wodociągowców w Dźwirzynie

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024