Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

74,5 mln zł na energetyczną modernizację gorzowskiego szpitala

74,5 mln zł na energetyczną modernizację gorzowskiego szpitala pixabay
ZM/PAP
04.11.2025, o godz. 10:16
czas czytania: około 2 minut
0

Prawie 74,5 mln zł będzie kosztowała modernizacja energetyczna i termomodernizacja budynków Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Ponad 60 mln zł na tę inwestycję pochodzi z funduszy unijnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Umowę o dofinansowanie podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Szpital bliżej samowystarczalności energetycznej

Po zakończeniu inwestycji gorzowski szpital ma stać się w dużej mierze niezależny energetycznie. Dzięki magazynowi energii oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii placówka będzie mogła samodzielnie zapewnić sobie energię elektryczną i cieplną.

– Modernizacja oznacza lepsze warunki leczenia, przełoży się też na koszty utrzymania obiektu, a co za tym idzie, środki, które zostaną w szpitalu, będą mogły zostać wydane na opiekę zdrowotną. Szpital zmieni się także wizualnie – zyskamy piękny, odnowiony obiekt – powiedział marszałek woj. lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.

Termomodernizacja 10 budynków i wyzwania związane z azbestem

Prace termomodernizacyjne obejmą 10 budynków szpitala. Zakres robót przewiduje docieplenie przegród zewnętrznych i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację źródła ciepła oraz budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

– Już w tej chwili realizujemy inwestycje o wartości ponad 100 mln złotych i przyjmujemy do realizacji kolejne – trudne, bo związane również z bezpieczeństwem. Pamiętajmy, że na części obiektów znajduje się azbest. Chcemy go zabezpieczyć, a jednocześnie pracować w szpitalu. To niesłychanie trudne wyzwanie, ale jestem przekonany, że mu podołamy – wyjaśnił prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.

Inwestycja ma potrwać do końca 2028 r. i przyczynić się do poprawy komfortu pracy personelu oraz warunków leczenia pacjentów, a także do spełnienia wymogów UE dotyczących zwiększenia udziału energii z OZE i ograniczenia emisji CO₂.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2026