Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Bielszczanie zapłacą od nowego roku 15 proc. więcej za śmieci

Bielszczanie zapłacą od nowego roku 15 proc. więcej za śmieci
04.11.2025, o godz. 14:28
czas czytania: około 2 minut
0

Bielscy radni zadecydowali, że od nowego roku z 39 do 45 zł od osoby wzrośnie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – podał we wtorek urząd miasta. Zdaniem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego urealnienie opłat umożliwi zbilansowanie systemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego poinformował, że przyjęcie przez radnych wyższych stawek poprzedziła dyskusja. Padały sugestie o powrocie do pomysłu budowy spalarni. Wskazywano, że opłaty za śmieci nie wzrosły tam, gdzie są termiczne instalacje utylizacji odpadów. W pozostałych gminach ze względu na rachunek ekonomiczny wprowadzono podwyżki.

Wiosną 2023 r. bielszczanie w referendum wypowiedzieli się m.in., czy zgadzają się na budowę spalarni. Wyniki plebiscytu nie były wiążące, ponieważ do urn poszło 28,44 proc. uprawnionych. Większość głosujących (54,25 proc.) była przeciwna inwestycji. Klimaszewski oświadczył potem, że będzie respektował ten wynik.

Obecnie przypomniał o wyniku referendum i dodał, że nie ma innej możliwości – poza podwyżką – „urealnienia opłat, by system się bilansował”.

Karolina Miech, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami w bielskim magistracie, podała, że w tym roku deficyt wyniesie blisko 2 mln zł, a w przyszłym roku bez zwiększenia opłat wzrósłby do 16 mln zł.

Kachel dodał, że od nowego roku nastąpi też zmiana sposobu naliczania opłaty za śmieci. Dotychczas liczona była od gospodarstwa domowego, a od 1 stycznia będzie związana z liczbą osób zamieszkujących nieruchomość.

Bielska rada miejska liczy 25 członków. Za przyjęciem nowych stawek i zmianą metody naliczania opłat głosowało 13 radnych z klubów Platformy Obywatelskiej i Jarosława Klimaszewskiego. Przeciwko było dziewięciu radnych PiS. 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026