Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Resort energii: do 231 mld zł inwestycji w ciepłownictwie systemowym do 2040 r.

Resort energii: do 231 mld zł inwestycji w ciepłownictwie systemowym do 2040 r. Ministerstwo Energii
KP/PAP
26.06.2026, o godz. 11:58
czas czytania: około 3 minut
0

Projekt Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2% udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100% ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych – podał resort. Dodał, że zakładane nakłady inwestycyjne do 2040 roku mają sięgnąć 197-231 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

„Nowa strategia po raz pierwszy wyznacza kompleksowy kierunek rozwoju ciepłownictwa systemowego, tworząc ramy dla jego modernizacji, zwiększenia efektywności i wzmocnienia konkurencyjności” – czytamy w piątkowej informacji resortu energii.

Strategia transformacji ciepłownictwa do 2040 r. opiera się na siedmiu filarach transformacji: zapewnieniu stabilnych cen ciepła i bezpieczeństwa dostaw; rozwoju źródeł nisko- i bezemisyjnych; integracji ciepłownictwa z elektroenergetyką; rozwoju magazynowania ciepła; wykorzystaniu ciepła odpadowego; budowie przewidywalnych ram regulacyjnych i wzmocnieniu lokalnego planowania energetycznego.

Więcej biomasy, biometanu i słońca

Jak zaznacza resort, do realizacji tych celów służą 32 konkretne działania wspierające transformację sektora – od zmian regulacyjnych i instrumentów finansowania inwestycji, poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, po działania edukacyjne i budowanie świadomości energetycznej społeczeństwa.

Strategia zakłada przebudowę modelu wytwarzania i dystrybucji ciepła w oparciu o pięć filarów technologicznych, m.in. rozwój lokalnych źródeł dostosowanych do warunków poszczególnych regionów z coraz większą rolą dla wysokosprawnej kogeneracji gazowej docelowo wykorzystującą gazy odnawialne, źródła biomasowe, geotermalne oraz kolektory słoneczne.

Kolejne filary to integracja z elektroenergetyką dzięki technologiom Power-to-Heat, takimi jak pompy ciepła i kotły elektryczne.


Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu przyjęty przez RM


Ciepło z nadwyżek energii

„Dzięki zastosowaniu kotłów elektrycznych, możliwe będzie efektywne wykorzystanie nadwyżek energii z odnawialnych źródeł. To rozwiązanie zwiększy elastyczność całego systemu energetycznego i pozwoli lepiej wykorzystywać zieloną energię elektryczną produkowaną w Polsce” – czytamy.

Pozostałe filary technologiczne strategii proponowanej przez ME to magazynowanie ciepła, szerokie wykorzystanie potencjału ciepła odpadowego pochodzącego z przemysłu, instalacji komunalnych, oczyszczalni ścieków czy centrów danych oraz cyfryzacja i inteligentne zarządzanie, tj. cyfrowe systemy monitorowania i sterowania, automatyzacja procesów oraz rozwój cyberbezpieczeństwa, które pozwolą skuteczniej zarządzać produkcją, magazynowaniem i dystrybucją ciepła, ograniczając straty i zwiększając niezawodność dostaw.

Strategia wskazuje skalę możliwych zmian w zależności od warunków rynkowych i tempa wdrażania technologii. Zakłada się m.in. do 52,2% udziału OZE w ciepłownictwie systemowym; do 5,5 GWt mocy zainstalowanej w źródłach Power-to-Heat; do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych, do 10 PJ zagospodarowanego ciepła odpadowego w ciepłownictwie systemowym, a także do 100% ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych.

Plan zgodny z KPEiK

Wśród pozostałych strategicznych założeń do 2040 r. znajduje się m.in. do 60 PJ produkcji ciepła systemowego mniej dzięki poprawie efektywności energetycznej oraz 197-231 mld zł nakładów inwestycyjnych w ciepłownictwie systemowym. „Strategia przewiduje przygotowanie Planu finansowego transformacji ciepłownictwa, opartego na skoordynowanym systemie wsparcia. Zakłada on łączenie różnych instrumentów – dotacji i finansowania preferencyjnego – w ramach spójnego modelu, zapewniającego stabilne i przewidywalne warunki realizacji inwestycji oraz lepszą koordynację działań instytucji publicznych i finansowych” – wskazał resort.

Dodał, że Strategia transformacji ciepłownictwa jest spójna z Krajowym Planem w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK), rozwijając jego założenia oraz doprecyzowując kierunki niezbędne do realizacji krajowych celów energetyczno-klimatycznych.

23 czerwca w wykazie prac rząd znalazł się wpis o projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii. Wynika z niego, że rząd planuje przyjąć uchwałę w I kwartale 2027 r.

Celem strategii projektowanej przez ME jest stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych w ciepłownictwie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych kosztów dla odbiorców.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026