Reklama

envicon 2023 ad1a

Akcja rewitalizacja na terenach pokopalnianych

Akcja rewitalizacja na terenach pokopalnianych
jw
03.02.2020, o godz. 12:22
czas czytania: około 3 minut
1

Kolejne dwa projekty z Rybnika uzyskały wysokie dofinansowania i będą realizowane w 2020 r. W sumie to przeszło 8,5 mln zł środków pochodzących z UE i z budżetu państwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Unijne dofinansowanie przyznane miastu przez Zarząd Województwa Śląskiego to środki na rewitalizację w ramach poddziałania 10.3.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Zabytkowa kopalnia “Ignacy” i jej otoczenie

Pierwszy dofinansowany projekt to inwestycja w zabytkową kopalnię “Ignacy” w Rybniku-Niewiadomu. Dzięki środkom z UE uda się domknąć proces rewitalizacji infrastrukturalnej tego ważnego rybnickiego zabytku i jego otoczenia. W efekcie na nieużytkowanym obecnie terenie byłej kopalni o powierzchni ok. 1 ha, powstanie miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dedykowane głównie mieszkańcom osiedla przy ul. Morcinka, będącego kluczowym obszarem rewitalizacji w dzielnicy Niewiadom.

W ramach planowanego zagospodarowania można wyróżnić przestrzennie 5 stref:

 • “Plac pary” – utwardzony placyk o nieregularnej formie, w rejonie budynku szybu
  “Głowacki”, gdzie przewiduje się jako atrakcję dla dzieci, wytwarzanie sztucznej mgły/pary poprzez wytwornicę dymu
 • Plac zabaw – nawiązujący formą do industrialnego charakteru miejsca, mieszczący urządzenia zabawowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
 • “Ogród doświadczeń” – mieszczący urządzenia zabawowe o charakterze naukowo-doświadczalnym
 • Łąka rekreacyjna – teren porośnięty trawą, z elementami małej architektury jak stoliki, leżaki, przewidziany jako miejsce wypoczynku, pikników. Ponadto przewidziano nawierzchnie utwardzone stanowiące dojścia i dojazdy (rowerami) do poszczególnych elementów
 • Wiata/pergola – zamykająca kompozycyjnie wnętrze urbanistyczne i funkcjonująca jako częściowo zadaszone miejsce wypoczynku

Strefy powiązane będą ciągami pieszymi – alejkami – prowadzonymi swobodnie, ukształtowanymi z płyt w nieregularnym układzie.

Obszar będący przedmiotem inwestycji będzie według założeń ogólnodostępny, przystosowany zarówno do indywidualnego korzystania, jak również do organizacji eventów integrujących lokalną społeczność. Ponadto sąsiadujący z budynkiem byłej sprężarkowni teren rekreacyjno-wypoczynkowy będzie stanowił element umożliwiający rozszerzenie rodzajów działań planowanych w ramach tworzonego obecnie multifunkcjonalnego miejsca, mającego na celu rozwiązywanie problemów społecznych dzielnicy.

Realizację projektu zaplanowano w 2020 r. a planowany koszt całkowity inwestycji wynosi 6 634 703 zł, zaś dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa 5 648 608 zł.

Rewitalizacja infrastrukturalna w otoczeniu kopalni “Donnersmarck”

Drugi dofinansowany projekt to wspólny projekt Spółdzielni Mieszkaniowej “Centrum”, Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. 1 Maja oraz miasta pn. “Zagospodarowanie części wspólnych terenów mieszkalnych na obszarze rewitalizacji zespołu kolonii robotniczej byłej kopalni “Donnersmarck” przy ul. 1 Maja w Rybniku-Chwałowicach”.

Przedmiotem projektu jest kompleksowa modernizacja przestrzeni publicznych znajdujących się na osiedlu przy ul. 1 Maja. Inwestycja jest elementem rewitalizacji infrastrukturalnej osiedla, stanowiącej uzupełnienie działań “miękkich” realizowanych od kilku lat ze społecznością zamieszkującą ten obszar.

W ramach inwestycji zaplanowano:

 • wykonanie utwardzeń terenu kształtujących ciągi piesze i place pomiędzy budynkami
 • wykonanie dwóch placów zabaw o bezpiecznej, amortyzującej nawierzchni syntetycznej wraz z urządzeniami (huśtawki, kiwaki, równoważnie, słupki do slalomu, miniboisko z piłkochwytami, stoły do gry w szachy)
 • wykonanie wybiegu dla psów wraz z urządzeniami (płotki duże i małe, przeskok pojedynczy, pochylnia prosta, równoważnia duża, tor z rurek, słupki do slalomu)
 • wykonanie nowych i uporządkowanie istniejących terenów zieleni (m.in. nasadzenia drzew, w tym drzew w donicach, rabaty kwiatowe, zakładanie trawników, uzupełnienia żywopłotów)
 • wykonanie elementów małej architektury (kosze na śmieci, kosze na psie odchody, latarnie, girlandy, zestawy piknikowe ławki + stół, zestawy piknikowe stolik + krzesła, ławki, ławki rekreacyjne, donice do nasadzeń, leżaki drewniane, pergole drewniane, wiaty śmietnikowe).

Realizację projektu zaplanowano w latach 2020-2021 r. Planowany koszt całkowity inwestycji wynosi 3 086 555 zł, zaś dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa 2 918 205 zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


sffsd

Komentarz #40028 dodany 2020-02-03 12:25:18

super, nie ma to jak inwestowac w rozrywke i tworzyc parki tylko za chwile slask sie wyludni i nie bedzie dla kogo tego utrzymywac, a jakies konkretne inwestycje ? 8 mln.... drobne

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023