Sejmik Województwa Małopolskiego udzielił marszałkowi Łukaszowi Smółce i zarządowi województwa absolutorium z wykonania budżetu oraz wotum zaufania za 2025 r. Za przyjęciem obu uchwał opowiedzieli się przede wszystkim radni Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw głosowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, którzy zakwestionowali część wydatków samorządu.
Radni sejmiku woj. śląskiego w poniedziałek przyjęli stanowisko popierające utworzenie obszaru chronionego krajobrazu w Parku Śląskim. Wicemarszałkini Joanna Bojczuk zapowiedziała, że wkrótce powołany zostanie zespół roboczy z udziałem społeczników.
Tegoroczny sezon wakacyjny rozpoczęło Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) - operator zabytkowej kolei wąskotorowej, która łączy Bytom z Miasteczkiem Śląskim. SGKW zaprasza też w najbliższy piątek na pierwszą tegoroczną Nocną Szychtę: wieczorno-nocny przejazd z atrakcjami.
Woda z kranu w Starachowicach oraz objętych awarią miejscowościach w gminach Brody i Wąchock ponownie nadaje się do spożycia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował o przywróceniu wymaganych parametrów mikrobiologicznych. Do czwartku, 25 czerwca, sieć będzie jednak prewencyjnie chlorowana.
Polski rząd zrealizował wieloletnie zobowiązanie wobec społeczności międzynarodowej. 19 czerwca 2026 roku ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska. Dokument, który zyskał już pełną akceptację Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, rewolucjonizuje dotychczasowe standardy ochrony. Najważniejszym założeniem strategicznego planu do 2051 roku jest oddanie aż 96% powierzchni polskiej części Puszczy we władanie procesom naturalnym, przy jednoczesnym całkowitym wykluczeniu tradycyjnej gospodarki leśnej oraz polowań.











