Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Analiza zawartości ścieków wskazuje na duży problem Krakowa z… marihuaną

Analiza zawartości ścieków wskazuje na duży problem Krakowa z… marihuaną
Bartłomiej Leśniewski
12.04.2022, o godz. 11:17
czas czytania: około 2 minut
0

- Spada użycie extasy, rośnie kokainy, marihuany i amfetaminy – wynika z ostatnich badań ścieków prowadzonych przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Pomagające w walce narkomanią analizy powtarzane są cyklicznie, w ostatniej edycji niechlubnie wysokie miejsce zajął Kraków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

„Badania ścieków dostarczają nam cennego obrazu zażywania narkotyków w Europie, oferując cenny wgląd w pojawiające się trendy. Wyniki pokazują zarówno wzrost, jak i rozprzestrzenianie się większości badanych substancji, co odzwierciedla problem narkotykowy, który jest zarówno wszechobecny, jak i złożony” – komentował Alexis Goosdeel, dyrektor centrum, cytowany przez „Euractiv”.

W Krakowie jak w Paryżu

Co badania ścieków mówią nam o skali problemu w Polsce? Pośród 75. badanych europejskich miast (jako jedyne z polski) znalazł się Kraków. Nie znalazł się wśród liderów zażywania twardych narkotyków. Jednak – w mieście wypalono zatrważająco dużą ilość marihuany.

„Bezkonkurencyjna okazała się w tej kategorii Barcelona. Wysoko znalazł się też Amsterdam (3. miejsce). W tej kategorii dosyć wysokie, 7. miejsce zajął Kraków, jedyna polska metropolia, którą badano. Znalazł się on tuż za Paryżem i Lizboną” – donosi portal vibez.pl.

Trend wzrostowy

Raport ONZ z 2021 r. wykazał duży wzrost liczby osób używających narkotyków na całym świecie w trakcie  pandemii. Obecne badania potwierdzają, że trend wzrostowy nie osłabł.

„MDMA był jedynym narkotykiem, którego pozostałości zmniejszyły się w większości badanych miast, prawdopodobnie z powodu zamykania z powodu pandemii klubów nocnych, w których ten narkotyk jest często zażywany” – zauważa Reuters.

Kokaina pozostaje najbardziej rozpowszechniona w miastach Europy Zachodniej i Południowej, ale coraz częściej występuje w Europie Wschodniej i Środkowej. Metamfetamina, historycznie skoncentrowana w Czechach i na Słowacji, znajduje się obecnie w miastach na całym kontynencie.

Reuters, Euractiv, vibez.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023