Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Audytorki energetyczne z Ukrainy pojawiły się w rzeszowskim MPWiK

Audytorki energetyczne z Ukrainy pojawiły się w rzeszowskim MPWiK
R.G.
18.06.2024, o godz. 15:14
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską, delegacja 12 audytorek z Ukrainy odwiedziła Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Uczestniczkami projektu są pracownice naukowe ukraińskich uczelni, które po powrocie do swojego kraju przekażą zdobytą wiedzę tamtejszym przyszłym audytorom energetycznym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Projekt TEAD (ang. Training for EnergyAuditors and Technical Designers – pol.: Szkolenia dla audytorów energetycznych i projektantów technicznych), w ramach którego delegacja z Ukrainy odwiedziła Rzeszów realizowany jest przez konsorcjum firm na czele z austriacką Kommunalkredit Public Consulting, a finansuje go Unia Europejska.

Tysiąc audytorów w Ukrainie

– Celem projektu TEAD jest organizacja systemu szkoleń dla audytorów energetycznych i przeszkolenie ok. tysiąca audytorów w Ukrainie – wyjaśnia Rafał Stanek, team leader TEAD. – Projekt zakłada szkolenie audytorów budynków, projektantów nowych obiektów, ale też audytorów energetycznych w przedsiębiorstwach. Uczestniczki projektu, które nas odwiedziły to pracownice naukowe ukraińskich uczelni. Mają bardzo solidne podstawy merytoryczne i na tej bazie rozszerzają zakres swojej wiedzy. Celem projektu jest przygotowanie kadr na okoliczność odbudowy Ukrainy po wojnie. Chodzi o to, by nowobudowane, przyszłe obiekty były energooszczędne, a także o to, by znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania. To niezwykle ważne, choćby ze względu na ograniczoną podaż gazu, a także ze względów ekologicznych i kosztowych – dodaje Rafał Stanek.

Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju

Szkolenie obejmuje 75 dydaktyków z ukraińskich uczelni. Rzeszów odwiedziło dwanaście z nich. Delegacja składa się z kobiet, a to ze względu na ograniczenia wyjazdów dla mężczyzn z Ukrainy. Uczestniczki projektu zainteresowane były przede wszystkim wdrożeniami z zakresu rozwiązań efektywności energetycznej w rzeszowskiej spółce.

Bezpośrednim beneficjentem projektu jest ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.

Wizyta w MPWiK

Gościnie z Ukrainy zostały zaproszone przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do siedziby spółki przy ul. Naruszewicza 18 w Rzeszowie. Tam dyrektor techniczny spółki, Robert Potoczny i szef Działu Głównego Energetyka, Wojciech Drozdowski zapoznali je ze szczegółami polityki energetycznej spółki i z inwestycjami, które zbliżają MPWiK do samowystarczalności energetycznej, a także do zeroemisyjności.

Przedstawiciele MPWiK odpowiadali też na pytania dotyczące m.in. przeszłości, teraźniejszości i planów na przyszłość z zakresu gospodarki energetycznej firmy.

Uczestniczki projektu z Ukrainy zainteresowane były również zagadnieniami równości płci. Obejrzały prezentację na ten temat przygotowaną przez Marzenę Szmigiel-Czerwińską, kierowniczkę Działu Asystenta Zarządu i Komunikacji MPWiK.

Zwiedzanie ZUW i OŚ

Delegacja z Ukrainy odwiedziła także Zakład Uzdatniania Wody i Oczyszczalnię Ścieków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się procesy uzyskiwania biogazu i produkcja energii cieplej oraz elektrycznej.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024