Przedsiębiorcy palą się do inwestycji w termiczne przekształcanie odpadów. W blokach startowych są np. Budimex i Remondis – podaje piątkowy “Puls Biznesu”.

“Przedsiębiorcy i samorządy szukają recepty na rozwiązanie problemu zalewu odpadów. Jednym z rozwiązań jest rozwój rynku termicznego przekształcania odpadów. Pomóc w tym może przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu projekt zmian w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach” – wskazano.

Jak napisano, “nie będzie maksymalnego 30-procentowego limitu na termiczne przekształcanie odpadów i budowa planowanych spalarni nie będzie uzależniona od wpisania na rządową listę”.

“Propozycja nowelizacji przepisów dotyczących gospodarki odpadami przynajmniej częściowo odpowiada na głosy branży. Z zadowoleniem odnotowujemy zniesienie dotychczasowych ograniczeń w zakresie realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Wejście w życie przepisów w zaproponowanym kształcie będzie oznaczać odblokowanie możliwości realizacji przez Grupę Budimex projektów spalarniowych — do tej pory wstrzymanych przez ograniczenia regulacyjne” — twierdzi Karolina Szymczak, dyrektor działu prawnego FBSerwis, czyli spółki Budimeksu, której zadaniem jest m.in. rozwój na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów.

Wskazano, że “ambitne plany rozwoju ma także wytrawny gracz na śmieciowym rynku, czyli Remondis”. “Grupa zarządza w Europie 16 instalacjami do odzysku energii z odpadów, o łącznej wydajności ponad 4 mln ton/rok. Zdobyte doświadczenie zamierza wykorzystać w Polsce i wybudować nowoczesne zakłady m.in. w woj. śląskim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim” – zapowiedziano.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Spalarnie RDF to dobry pomysł ale powinny być wprowadzone podobne zasady jak na przykład w Szwecji, czyli spalamy własne odpady. To powoduje powstanie lokalnych spalarni odpadów, społeczność lokalna jest świadoma problemów i nie powstają ogromne spalarnie, które wsysają RDF z dużych obszarów.
    W Polsce niestety idzie to w kierunku budowy dużych instalacji gdzie prym będą wiodły mocne kapitałowo zagraniczne korporacje.

Skomentuj