Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bydgoskie Wodociągi i testy odprowadzania podczas intensywnych ulew

Bydgoskie Wodociągi i testy odprowadzania podczas intensywnych ulew
R.G.
15.07.2024, o godz. 11:06
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informują Bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja, ulewa 10 lipca br., była drugim dużym testem dla wybudowanej w tym mieście, w ramach programu budowy i przebudowy sieci kanalizacji deszczowej, nowej infrastruktury retencyjnej. Pierwszym poważnym sprawdzianem były natomiast intensywne opady w dniu 30 maja br. I w obydwu przypadkach, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja nie otrzymały ani jednego zgłoszenia o zalaniu kamienic czy o podtopieniach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– W skali miasta system zbiornikowy zadziałał prawidłowo, a lokalne podtopienia wystąpiły tylko w kilku miejscach i to z przyczyn niezależnych od wybudowanego systemu – informuje Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. – Wodociągi w wyniku ulewy 10 lipca otrzymały 5 zgłoszeń o gromadzącej się wodzie na ulicach. Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły do MWiK, jak również sytuacje na innych ulicach, dokładnie sprawdziliśmy na miejscu. Przeanalizowane zostały również dane z deszczomierzy, parametry deszczu, dane dotyczące napełnienia się zbiorników retencyjnych, a także stan infrastruktury odwadniającej. Nasze analizy potwierdziły, że nowo zbudowany system infrastruktury retencyjnej zadziałał prawidłowo, czyli wody deszczowe przejął – podsumowuje prezes MWiK w Bydgoszczy.

Prawidłowe napełnienie zbiorników

Dodajmy, że deszcz, który spadł 10 lipca br. był deszczem o sumarycznej warstwie między 20 a 30 mm w różnych lokalizacjach miasta, a to oznacza, że na każdy metr kw. powierzchni spadło 20-30 litrów wody. Statystycznie są to deszcze zdarzające się raz na 2 – 4 lat.

– Zbiorniki prawidłowo napełniły się wodą w 70-80. procentach – relacjonuje prezes bydgoskich MWiK. – Natomiast w kilku miejscach zdarzyły się podtopienia, które nie miały związku z pracą systemu zbiornikowego. 

Szczegółowa analiza podtopień

W ramach monitoringu zaistniałej sytuacji, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, dokonały szczegółowej analizy odnotowanych przypadków podtopień. Oto co stwierdzono:

  • podtopienie w rejonie skrzyżowania ulicy Chopina i ul. Jagiellońskiej spowodowane było uszkodzeniem klapy zwrotnej na wylocie starego kanału do Brdy. Podjęto tam działania zmierzające do usunięcia tej nieprawidłowości;
  • w ulicy Toruńskiej i Rondzie Toruńskim – zdaniem MWiK – skala podtopień nie była istotna, nie odnotowano tam także żadnych szkód. Przy okazji stwierdzono, że topografia ulicy Toruńskiej, podłużne i poprzeczne spadki tej ulicy uniemożliwiają spływ całej objętości wody do wpustów deszczowych. Część wody płynie szerokością jezdni i gromadzi się na Rondzie Toruńskim. Natomiast tzw. potoczna ocena sposobu funkcjonowania systemów deszczowych jest taka, że jeśli wypływ mieści się w ramach krawężników, to uznaje się, że jest to chwilowe, niegroźne i z takimi podtopieniami nie walczymy.
  • w ulicy Swarzewskiej – stwierdzono brak odbioru wody przez wpusty deszczowe;
  • w ul. Jana Pawła II przy wiadukcie do galerii Carrefour – stwierdzono zapiaszczenie wpustów deszczowych;
  • w ul. Skarżyńskiego przyczyną zalania było uszkodzenie kanału deszczowego należącego do ZDMiKP;
  • w ulicy Rejewskiego wpust deszczowy był uszkodzony i woda deszczowa nie mogła odpłynąć;
  • w ul. Podgórnej wybudowany system retencyjny także zadziałał prawidłowo, zbiorniki retencyjne wypełniły się wodą deszczową. Spływ wody deszczowej całą szerokością ulicy – podobnie jak w przypadku ulicy Toruńskiej – spowodowany był geometrią ulicy, która uniemożliwiała spływ wszystkich wód do wpustów deszczowych. Zgromadzona tam woda – podobnie jak na ulicy Toruńskiej- mieściła się w obrębie krawężników.

Kontynuacja wyróżnionego projektu  

Dodajmy też, że w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), realizowany w Bydgoszczy projekt adaptacji miasta do zmian klimatycznych uznano za jedyny projekt w kraju, który rozwiązywał problemy funkcjonowania i gospodarowania wód opadowych w skali całego miasta.

Z uwagi na jego kompleksowy i innowacyjny charakter, bydgoski projekt uzyskał znaczące wsparcie ze środków Unii Europejskiej dostępnych w konkursie NFOŚiGW. Projekt o łącznej wartości 258 mln netto wsparto grantem na poziomie 154,8 mln. zł netto.

– Ulewy pokazują, że realizując projekt „deszczówkowy” rozpoczęliśmy wyjątkowo ważną inwestycję – podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. – I tak kolejno, w I etapie powstało między innymi 38 zbiorników i zaadaptowano do retencji kilka istniejących na terenie miasta naturalnych zbiorników wodnych. Dzięki nim wiele obszarów miasta, w których realizowano inwestycje, było dobrze zabezpieczonych przed nawalnym deszczem. Mając na uwadze zmiany klimatyczne widzimy potrzebę rozbudowy tego systemu. Będziemy też inwestować w takie rozwiązania w kolejnych punktach miasta.  

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024