Siedlce dołączają do grona miast, w których będzie można ładować i wypożyczać auta elektryczne. Do końca lipca w mieście mają staną stacje ładowania, system car-sharingu ma ruszyć w trzecim kwartale 2018 r.

To efekt pilotażowego programu, w sprawie którego list intencyjny podpisano w lutym. Siedlecki urząd wskazał 17 potencjalnych lokalizacji, zobowiązał się do zapewnienia miejsc parkingowych dla współdzielonych samochodów i zapewnienia ich kierowcom możliwości korzystania z bus-pasów, wjazdu do stref ograniczonego ruchu oraz darmowego parkowania.

Samochody elektryczne i stacje ładowania dostarczy PGE Nowa Energia – inicjator i właściciel projektu – która uruchomi też system IT do zarządzania systemem, a w przyszłości opracuje model biznesowy usługi i poprowadzi działalność biznesową car-sharing. Pokryje również koszty przyłączenia stacji ładowania do sieci elektroenergetycznej. Operatorem systemu będzie Przedsiębiorstwo Energetyczne z Siedlec, które zapewni m.in. obsługę systemu i pojazdów.

W ostatnich dniach w Siedlcach ustawiono pierwsze stacje ładownia, do końca lipca ma ich stanąć w sumie pięć. Zaczną działać w trzecim kwartale tego roku wraz z uruchomieniem systemu.

Pierwsza w Polsce wypożyczalnia aut elektrycznych została uruchomiona w Gdańsku w 2017 r. Jej śladem poszło niemal każde z grona największych polskich miast. Pilotażowy program realizowany  w Siedlcach ma na celu sprawdzenie jak system car-sharingu sprawdza się w mniejszych miastach. Program potrwa co najmniej pół roku, a cena minutę wypożyczenia auta obliczono na 1-1,5 zł.

Źródło: siedlce.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj