Central Park na Manhattanie to dla wielu ludzi symbol parku miejskiego: jest wolny od samochodów, dostęny dla każdego i gromadzi wiele gatunków flory oraz fauny. Zanim jednak stał się punktem orientacyjnym Nowego Jorku, pełnił rozmaitą rolę w życiu miasta. Pasły się w nim np. owce. Tak powstała słynna “Owcza Łąka”.

Manhattan Central Park, który zajmuje obecnie powierzchnię ok. 337 ha, zaprojektowali w 1858 r. architekci Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux. Aby zrobić miejsce dla nowej przestrzeni publicznej, miasto zmusiło irlandzkich, niemieckich i afroamerykańskich imigrantów do opuszczenia swoich domów. Pierwotnie obszar ok. 6 ha projektanci zarezerwowali na miejsce do ćwiczeń wojskowych oraz organizacji wystaw. Szybko jednak zdali sobie sprawę, że cichy park nie jest najlepszym miejscem do tego typu działań.

Projekt Central Parku z 1858 r.

W 1864 r. architekci przekonali komisarzy parkowych, by zamiast organizować głośne wydarzenia, do parku wpuścić 200 rodowodowych owiec Southdown. Tak powstała Sheep Meadow – “Owcza Łąka”. Projektanci mieli nadzieję, że wełniste zwierzęta wywołają idylliczne obrazy tradycyjnych angielskich pastwisk.

Eko lokator Toruń
Central Park pod koniec XIX w.

Władze zabroniły zbliżać się do zwierząt, ale pozwolono oglądać je z dalszej odległości. Ludzie mogli także odwiedzać stado w ciągu dnia w stodole i budynku, w którym mieszkał pasterz zajmujący się zwierzętami.

Dom pasterza oraz stodoła dla owiec.

Miasto Nowy Jork zapłaciło za utrzymanie trzody, ale zwierzęta pełniły też ważną funkcję – “kosiły” trawniki, a ich wełna była sprzedawana na specjalnej aukcji.

“Owcza Łąka” w 1864 r.

Przez 70 lat Sheep Meadow była więc rezerwatem dla stada owiec. W czasie Wielkiego Kryzysu część zwierząt musiano jednak przenieść w Góry Catskill, głównie ze względu na obawy, że zubożali i głodni nowojorczycy będą chcieli je złapać i zjeść. W 1934 r. komisarz Central Parku Robert Moses ostatecznie przeniósł owce do Prospect Park na Brooklynie.

Manhattan Central Park w 1900 r.

W międzyczasie na terenie Central Parku zamieszkały wielbłądy – jedna para o imieniu Volsteads była szczególnie uwielbiana przez nowojorczyków. Zwierzęta te dały początek prawdziwemu Zoo na terenie Central Parku.

Sheep Meadow, Nowy Jork, ok. 1869 r.

Sama „Owcza Łąka” przyjęła  w ciągu następnych dekad nową rolę – stała się miejscem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych oraz spotkań Amerykanów, np. protestów antywojennych w latach 60., koncertu Barbry Streisand w 1967 r. czy powitania uczestników lotu Apollo w 1969 r. Do dziś jest ulubionym miejscem wypoczynku nowojorczyków.

14 listopada 1969 r. – setki czarno-białych balonów wypuszczonych przez zwolenników moratorium w sprawie Wietnamu, zgromadzonych na “Owczej Łące” w Central Parku.
Wypoczynek nowojorczyków w 1967 r.

 

Przez dziesiątki lat krajobraz za Central Parkiem zmieniał się, w przeciwieństwie do “Owczej Łąki”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj