Podpisano umowę na budowę aquaparku w Częstochowie. Inwestycja kosztować będzie ponad 50 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 r.

Częstochowski aquapark będzie pierwszym tego typu obiektem w północnej części województwa śląskiego. Powstanie w sąsiedztwie obecnej pływalni letniej, na działce zarządzanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Będzie miał powierzchnię ok. 900 m kw., a koszt jego budowy określono na 51,5 miliona złotych.

Zgodnie ze wstępną koncepcją architektoniczną, wykonaną na bazie zleconego przez miasto programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji, na parterze powstanie m.in. trzytorowy basen sportowy, baseny rekreacyjne ze zjeżdżalniami (część z nich będzie wyprowadzona na zewnątrz), bezpieczna strefa dla najmłodszych dzieci oraz szatnie.

Z kolei na piętrze budynku znajdzie się strefa saun, odnowy biologicznej oraz restauracje, a pod ziemią – parking na 50 aut i z miejscami postojowymi na rowery oraz motocykle.

Wodny kompleks

Docelowo aquapark wraz z istniejącą pływalnią stanowić będzie jeden duży kompleks sportowo-rekreacyjny połączony elektronicznym systemem obsługi klienta, który zapewni użytkownikom możliwość korzystania w sezonie letnim zarówno z basenów krytych, jak i zewnętrznych.

Całkowita powierzchnia użytkowa wynosić będzie 3600 m kw. Zajmie część terenów zielonych wykorzystywanych obecnie jako plaża, plac zabaw oraz boisko do plażowej piłki nożnej i siatkowej.

Kierunek “Przyjazna Częstochowa”

Przetarg na projekt i budowę obiektu wygrało konsorcjum częstochowskich firm CZ.P.B.P. Przemysłówka i Zakład Remontowo-Budowlany Kar-Bud. Samorząd Częstochowy właśnie podpisał umowę z tymi podmiotami. Przy tej okazji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zainaugurował projekt “Kierunek Przyjazna Częstochowa”.

– Zadaniem władz miasta jest zapewnienie mieszkańcom przestrzeni do wypoczynku, rekreacji, a także do rozrywki. Wiemy, że to zadanie na lata, więc chcemy ciągle uatrakcyjniać ofertę dla częstochowian. Mamy wizję przyjaznego miasta, w którym spędzanie wolnego czasu jest przyjemnością oraz prawem każdego mieszkańca – powiedział prezydent Matyjaszczyk.

Program podzielony został na trzy obszary. Pierwszy – “Przyjazna Częstochowa – Aktywna” – związany jest z rekreacją i wypoczynkiem (tu wpisuje się budowa aquaparku). Drugi obszar to “Przyjazna Częstochowa – Zielona” – ma on m.in. poprawić wygląd i funkcjonalność miejskich parków. Ostatni z obszarów to “Przyjazna Częstochowa – Kulturalna” i działania na rzecz rozszerzania oferty kulturalnej i rozrywkowej w mieście.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj