Poruszająca wystawa fotograficzna wróciła do centrum Wrocławia

W przestrzeni miejskiej Wrocławia ponownie zagościła poruszająca wystawa „Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej do naszego zwycięstwa”. Ekspozycja łączy współczesne zdjęcia zniszczonych ukraińskich miast z historycznymi fotografiami z okresu II wojny światowej, stanowiąc symbol nadziei na odbudowę.
W podpisaniu umowy w dniu 13 maja 2026 r. udział wzięli (na zdjęciu od lewej): Mirosław Suchoń, Przewodniczący Komisji Infrastruktury, Cyprian Gronkiewicz, Prezes ElectroMobility Poland S.A., Eliza Zeidler, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Wojciech Balczun, Minister Aktywów Państwowych, Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW, Paweł Augustyn, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

NFOŚiGW finansuje Polski Hub Elektromobilności. 4,5 mld zł na fabrykę w Jaworznie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę na finansowanie Polskiego Hubu Elektromobilności kwotą 4,5 mld zł. Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwolą na budowę nowoczesnej fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Inwestycja realizowana we współpracy z koncernem Foxconn zakłada transfer technologii i rozpoczęcie produkcji w 2029 roku.

Plan ogólny gminy. Jak wziąć udział w konsultacjach?

Plan ogólny gminy to nowy, obowiązkowy dokument, który ma ukrócić chaos przestrzenny w Polsce i zastąpić dotychczasowe studia uwarunkowań. Eksperci alarmują: obecnie tereny pod zabudowę w Polsce mogłyby pomieścić 200 mln osób, co generuje miliardowe straty. Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić wniosek do planu ogólnego, decydując o przyszłości lokalnych łąk, lasów i terenów zielonych.
Podwyżki cen paliw

Domański: pakiet „Ceny Paliw Niżej” zostanie przedłużony do końca maja

Rządowy pakiet „Ceny Paliw Niżej” zostanie przedłużony do końca maja - poinformował w środę minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Na CPN składają się obniżone stawki VAT i akcyzy na paliwa, a także mechanizm maksymalnej ceny niektórych paliw.

Problemy gospodarki odpadami. Eksperci na konferencji Rady RIPOK

Finansowanie inwestycji, poziomy recyklingu, planowanie przestrzenne, modernizacja sortowni, magazyny energii i cyberbezpieczeństwo – wokół tych tematów koncentrowała się konferencja Rady RIPOK „Trendy i wyzwania w gospodarce odpadami”, odbywająca się 12–13 maja w Tłokini Kościelnej koło Kalisza.

Park Południowy w Gliwicach. Rusza budowa kolejnego „zielonego korytarza”

Gliwice rozpoczynają realizację pierwszych etapów budowy Parku Południowego, znanego również jako Aleja Noworybnicka. Inwestycja obejmująca ponad 7 ha terenu ma zapewnić mieszkańcom nowoczesną przestrzeń do rekreacji, łącząc funkcje komunikacyjne z wypoczynkowymi.

Pożar na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie

Na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie doszło do pożaru hałdy odpadów. Ogień został opanowany, a służby prowadziły dogaszanie.

Wyzwania i dokonania. Eksperci komentują 20 lat recyklingu ZSEE

Jak przez 20 lat zmienił się sprzęt elektryczny? Czy rynek jego recyklingu działa tak, jak powinien? Co powinno się zmienić w systemie ZSEE? To najważniejsze pytania, na jakie odpowiadali uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego podczas 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

20 lat systemu ZSEiE w Polsce! Nowy raport ZPGOZiR i ABRYS. System działa „na papierze” – czas na zmianę...

12 maja, podczas jubileuszowej, 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego organizowanej przez ABRYS, swoją premierę miał raport „20 lat systemu ZSEiE w Polsce. Rzeczywiste przetwarzanie jako fundament jego efektywności", przygotowany z inicjatywy Związku Pracodawców Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Recyklingu (ZPGOZiR) we współpracy z ABRYS.

O recyklingu tekstyliów na tekstylnej ławce

Rynek recyklingu tekstyliów nadal raczkuje – w przeciwieństwie do branży modowej, której jednymi z silniejszych przedstawicieli stają się chińskie firmy fast fashion, oferujące ubrania niskiej jakości. Czy odpowiedzią na ten problem mogą stać się kompozyty zawierające tekstylia nienadające się do ponownego użycia? W czasie targów EKOTECH w Kielcach porozmawialiśmy z Jackiem Tarkowskim, dyrektorem sprzedaży w Vive Innovation.