test1
NFOŚiGW: 300 mln zł na biometan. Rynek potrzebuje przyspieszenia
Ruszył pierwszy nabór w programie wsparcia budowy biometanowni i ich przyłączania do sieci gazowej. Do rozdysponowania jest 300 mln zł, a cały program dysponuje budżetem 800 mln zł. To ważny impuls dla sektora, który w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać.
Zostawmy PAYT w czystościówce
Wyrzucanie śmieci może działać o wiele lepiej niż nam się wydaje. Potrzeba do tego naklejek z kodami QR i pojemników ważących odpady, a następnie przypisujących je do konkretnego gospodarstwa domowego. To nie sci-fi, a podstawa systemu PAYT, który Ministerstwo Klimatu i Środowiska najpierw chciało wprowadzić w nowelizacji „czystościówki”, by później z tych planów się wycofać. W mojej ocenie jest to błąd.
Wszystkie ręce na kaucyjny pokład?
Jesteśmy świadkami budowy jednego z największych logistycznych systemów ostatnich dekad – systemu kaucyjnego. Powstaje on od podstaw i w dużym pośpiechu, a wśród klientów sklepów nie brakuje niepochlebnych opinii. Tymczasem w Polsce już istnieje profesjonalna infrastruktura do przetwarzania odpadów – w tym instalacje komunalne. Czy również na ich potencjale można oprzeć rodzący się system kaucyjny?
Urbański (WCR): chcemy uruchomić biometanownię komunalną w Jarocinie
Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie od lat pokazuje, że instalacja komunalna nie musi ograniczać się do przyjmowania i sortowania odpadów. Może także wytwarzać z nich konkretne produkty – nawozy, kruszywa, energię, a wkrótce być może również biometan. O planach spółki opowiedział wiceprezes spółki Wojciech Urbański.
System kaucyjny i ROP pod lupą. Gorąca debata o przyszłości gospodarki odpadami
Posiedzenie Podkomisji stałej gospodarki i infrastruktury komunalnej, które odbyło się 13 maja 2026 r., stało się polem intensywnej debaty nad przyszłością polskiego sektora odpadowego. Głównymi osiami sporu były: operacyjna wydolność wdrażanego systemu kaucyjnego, kształt reformy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) zawartej w projekcie UC100 oraz realna możliwość osiągnięcia przez samorządy unijnych wskaźników recyklingu. Podczas gdy Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) akcentuje strategiczne korzyści dla bezpieczeństwa surowcowego państwa, przedstawiciele samorządów oraz biznesu alarmują o ryzyku destabilizacji systemów gminnych, "dwóch prędkościach" wdrażania oraz niekontrolowanym wzroście kosztów dla mieszkańców.
Recykling? Zrób to sam!
Czy instalacje mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów mają szansę stać się recyklerami? Co stoi temu na przeszkodzie? Jakie surowce można odzyskać z naszych odpadów? To pytania, na które odpowiadali eksperci w czasie kwietniowej Konferencji „Mechaniczne i Biologiczne Przetwarzanie Odpadów. Odzysk Surowców i Energii. Efektywność Zakładów”, zorganizowanej przez firmę Abrys.
Odpowiedzialność, nie centralizacja. Jak powinien wyglądać ROP?
Środowisko przedsiębiorców i organizacji branżowych jednoznacznie podkreśla: Polska potrzebuje skutecznego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w opakowaniach. Jednak proponowany w projekcie ustawy UC100 (regulującej ROP) model scentralizowany budzi poważne obawy zarówno pod względem efektywności środowiskowej, jak i zgodności z zasadami gospodarki rynkowej oraz prawem unijnym.
Niełatwa ścieżka od odpadu do produktu
Jakie są wymagania prawne, żeby stworzyć produkt z odpadu w instalacji MBP? Przede wszystkim musi on spełnić kilka podstawowych przesłanek, a jego twórca otrzymać zezwolenie we właściwym urzędzie. Z naszego doświadczenia, jako prawników, wynika jednak, że nie zawsze jest to proste.
Strategie zarządzania roślinami inwazyjnymi. Jak skutecznie chronić ekosystemy?
Inwazyjne gatunki obce są uznawane za jedną z głównych przyczyn globalnego spadku bioróżnorodności. Jednak praktyka pokazuje, że bezmyślna „walka z każdym obcym gatunkiem” często przynosi więcej szkód niż pożytku. Jak zatem postępować zgodnie z aktualnymi wytycznymi i nauką?
Poruszająca wystawa fotograficzna wróciła do centrum Wrocławia
W przestrzeni miejskiej Wrocławia ponownie zagościła poruszająca wystawa „Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej do naszego zwycięstwa”. Ekspozycja łączy współczesne zdjęcia zniszczonych ukraińskich miast z historycznymi fotografiami z okresu II wojny światowej, stanowiąc symbol nadziei na odbudowę.









