test1
Elbląg. „Nówka-starówka” i lekcja nowoczesnej odbudowy
Elbląg świętuje w tym roku 780-lecie nadania praw miejskich, ale elbląska starówka jest najmłodsza w Polsce. Odbudowa prawie całkowicie zniszczonego w 1945 r. Starego Miasta rozpoczęła się 40 lat temu i trwa do dziś. Samorząd Elbląga promuje tę część miasta jako „nówkę-starówkę”.
Metropolia na zakręcie? Nowelizacja ustawy ma odblokować rozwój GZM
Zmiany w ustawie metropolitalnej to próba realnego odblokowania potencjału największej metropolii w Polsce - Górnośląsko-Zagłębiowskiej. W tle są pieniądze, nowe kompetencje i pytanie o przyszłość integracji samorządów – nie tylko w woj. śląskim, ale w całym kraju.
Lotnisko Chopina w marcu obsłużyło ponad 1,7 mln pasażerów
Stołeczny port odprawił w marcu 2026 roku ponad 1,7 mln pasażerów, czyli o niemal 3,5 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku – poinformowało Lotnisko Chopina. W całym pierwszym kwartale obsłużono 5,2 mln osób, czyli o 8% więcej rok do roku.
Odbudowa rzeki Białej po powodzi. Rusza kolejny etap prac
Wody Polskie w Gliwicach odbudowują fragment koryta rzeki Białej w rejonie Bielska-Białej i sąsiadujących z nim Czechowic-Dziedzic. Na ogłoszony przetarg wpłynęło siedem ofert. Wody Polskie przeznaczą na to 6,26 mln zł. Na realizację zadania wykonawca będzie miał 170 dni.
Niemcy. Zieloni chcą ograniczyć prędkość na autostradach do 130 km/h, by zmniejszyć zużycie paliwa
W celu zmniejszenia zużycia paliwa w czasie wojny na Bliskim Wschodzie Zieloni zaproponowali ogólne ograniczenie do 130 km/godz. maksymalnej prędkości na autostradach w Niemczech. W czwartek zamierzają wnieść projekt ustawy w tej sprawie – podała „Sueddeutsche Zeitung”. Zdaniem dziennikarzy Zieloni mają raczej niewielkie szanse na przeforsowanie swojego postulatu.
Hybrydy wyjechały na ulice. Lublin przyspiesza zieloną transformację transportu
Pierwsza transza przegubowych autobusów hybrydowych, dostarczonych przez Solaris Bus&Coach, wyjechała dziś (16 kwietnia) na linie. To pierwsze tego typu pojazdy w taborze lubelskiej komunikacji miejskiej. Pięć autobusów obsługuje linie nr: 14, 15, 17, 26 i 57. Miasto otrzymało też dofinansowanie na zakup kolejnych autobusów elektrycznych.
Wiceminister sportu Borys: Tor Poznań ponownie otwarty
Tor Poznań ponownie otwarty. Dziękujemy za współpracę – napisał na portalu X wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys. W ten sposób nawiązał do złożonego wniosku przez zarządzającego obiektem o wstrzymanie wykonania decyzji z 31 marca, podjętej przez Główną Inspektor Ochrony Środowiska.
Płonące hałdy hamują rozwój gmin górniczych i transformację
Tlące się hałdy pokopalniane w gminach górniczych, takich jak Pszów, to nie tylko kwestia środowiskowa czy estetyczna. Jak podkreślają samorządowcy, ich obecność realnie wpływa na atrakcyjność tych terenów – zarówno jako miejsc do życia, jak i lokowania nowych inwestycji.
Zagraniczni recyklerzy baterii nie zaczekają na Polskę
Choć w dzisiejszym świecie baterie zdają się nas otaczać, na rynku ich recyklingu trwa konkurencja o dostęp do bateryjnych odpadów. Jednocześnie krajowym recyklerom trudno jest nawiązać rywalizację z zagranicznymi konkurentami przez wyśrubowane polskie przepisy administracyjne. To spore zagrożenie w obliczu szybko zmieniającej się technologii i rosnących kosztów stałych.
Transformacja energetyczna Śląska a miejsca pracy dla młodych
Największym wyzwaniem transformacji energetycznej na Śląsku jest zapewnienie młodym ludziom pracy poza górnictwem – ocenił wiceminister energii Marian Zmarzły podczas konferencji w Rydułtowy. Jak podkreślił, od tego zależy, czy młodzi pozostaną w regionie i zwiążą z nim swoją przyszłość.









