test1
Nowe obowiązki związane z cyberbezpieczeństwem obejmą nawet kilkadziesiąt tysięcy podmiotów
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) wejdzie w życie 3 kwietnia 2026 r. i obejmie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy podmiotów. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek samoidentyfikacji w ciągu 6 miesięcy oraz pełne wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) w ciągu roku. Za niedopełnienie wymogów grożą kary finansowe sięgające nawet 100 mln zł.
NOVA WODA 2026 – oczyszczalnie jako fabryki wody. Zapraszamy na nową konferencję do Wrocławia
W dniach 13–14 kwietnia 2026 roku we Wrocławiu odbędzie się wydarzenie, które już dziś zapowiada się jako jedno z najważniejszych spotkań branżowych poświęconych gospodarce ściekowej. I Ogólnopolska Konferencja Samorządowych Praktyków NOVA WODA ma na celu zaprezentowanie nowej filozofii myślenia o oczyszczalniach ścieków, a przy tym dostarczenie praktycznych narzędzi i wiedzy potrzebnej samorządom do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych.
Komisja Europejska szuka sposobów na tańszą energię dla przemysłu
KE analizuje możliwość wprowadzenia krótkoterminowych działań, które mogłyby obniżyć koszty energii dla przemysłu w Unii Europejskiej. W grę wchodzą zmiany w podatkach energetycznych, opłatach sieciowych oraz kosztach emisji CO₂.
Podgórski (KIGO): Gdyby producenci chcieli płacić za odpady, to by płacili
– Gdyby producenci byli tak odpowiedzialni ekologicznie, jak deklarują, to w ogóle nie potrzebowaliby ustawy UC100, żeby płacić za odpady opakowaniowe. Mieliśmy przecież organizacje odzysku i ten model się nie sprawdził – mówi radca prawny Sławomir Podgórski, ekspert KIGO. Prawnik odnosi się do ustawy wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta, o której rozmawialiśmy w czasie debaty zorganizowanej przez Abrys w Krajowej Izbie Gospodarczej w lutym 2026 r.
Podlaskie. Dobry czas na obserwacje ptaków nad Narwią i Biebrzą, ale rozlewiska mniejsze niż się spodziewano
Liczne stada migrujących ptaków, głównie gęsi, można obecnie obserwować w dolinach rzek Narew i Biebrza w Podlaskiem. Wiosenne rozlewiska są jednak znacznie mniejsze niż spodziewano się po zimie.
Indonezja. Cztery ofiary śmiertelne osuwiska na największym wysypisku śmieci w kraju
Cztery osoby zginęły, a co najmniej pięć zaginęło w wyniku osunięcia się mas odpadów na wysypisku Bantargebang, położonym 25 km na południowy wschód od Dżakarty – poinformowały w poniedziałek indonezyjskie służby ratunkowe. Do wypadku doszło w niedzielę po ulewnych deszczach.
Wrocław. CBA kontynuuje zabezpieczanie dokumentacji w śledztwie dot. przetargów na odbiór odpadów
Funkcjonariusze CBA zabezpieczają dokumenty w siedzibie klubu piłki ręcznej Śląsk Wrocław. To kontynuacja działań w śledztwie dotyczącym podejrzenia przekroczenia uprawnień przez miejskich urzędników oraz pracowników miejskiej spółki w związku z przetargami na odbiór odpadów we Wrocławiu.
Włocławek. Ul. 3 Maja zmienia się w woonerf – ruszyła przebudowa
We Włocławku rozpoczęła się przebudowa ul. 3 Maja. Inwestycja o wartości 16,3 mln zł ma przekształcić ulicę w reprezentacyjny woonerf – bezpieczną i przyjazną pieszym przestrzeń z większym udziałem zieleni. W pierwszym etapie prace obejmą odcinek od Placu Wolności do ul. Piekarskiej.
Obniżenie poziomu recyklingu w 2025 r. Oto odpowiedź MKiŚ na apel organizacji samorządowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowało odpowiedź na apel organizacji samorządowych (Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP) w sprawie obniżenia wymaganego poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2025 roku z 55% do 50%. Proponowana zmiana ta ma na celu ochronę gmin przed dotkliwymi karami finansowymi, wynikającymi z nieadekwatności dotychczasowych norm do realiów rynkowych.
Miejskie ogrodnictwo – między pasją a systemem zarządzania zielenią
O roli miejskiego ogrodnictwa w kształtowaniu zielonej infrastruktury, budowaniu relacji społecznych oraz przygotowaniu specjalistów do pracy w sektorze zieleni miejskiej dyskutowano podczas konferencji „Miejskie ogrodnictwo – przestrzeń, społeczność, zrównoważony rozwój”.









