test1
MKiŚ: Licznik odzyskanych opakowań wskazuje niemal 28 mln
Od października 2025 r. polski system kaucyjny realnie zmienia gospodarkę opakowaniami po napojach i nawyki konsumentów. Jak informuje MKiŚ, pierwsze miesiące jego funkcjonowania pokazują stabilny wzrost i rosnącą świadomość ekologiczną użytkowników - zwrócono już blisko 28 mln opakowań.
Śląskie. Częstochowscy radni przyjęli stanowisko ws. ochrony dobrego imienia samorządu
Rada Częstochowy na czwartkowej nadzwyczajnej sesji (5 marca 2026) przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie ochrony dobrego imienia lokalnego samorządu i zapewnienia stabilności zarządzania miastem. Sesję zwołano po przedstawieniu zarzutów korupcyjnych i odsunięciu od obowiązków prezydenta Krzysztofa M.
CBA w Ekosystemie i UM Wrocław. Oto oświadczenia Biura Prasowego UM Wrocławia i Ekosystemu
Wrocławski magistrat oraz miejska spółka Ekosystem znalazły się w centrum zainteresowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Agenci CBA podjęli czynności mające na celu zabezpieczenie dokumentacji przetargowej z ostatnich sześciu lat. Przedstawiciele obu instytucji wydali oficjalne komunikaty, w których deklarują pełną gotowość do współpracy i podkreślają, że obecność służb nie paraliżuje pracy urzędników.
762,5 mln zł z KPO dla Elektrociepłowni Żerań na największy Europie system odzysku ciepła ze spalin
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Orlen Termika podpisały umowę na dofinansowanie gigantycznej inwestycji w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Pożyczka z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w kwocie 762,5 mln zł pozwoli na budowę największego w Europie systemu odzysku ciepła ze spalin. Instalacja o mocy niemal 145 MWt ogrzeje ponad 46 tysięcy mieszkań, redukując jednocześnie emisję CO2 o 137 tys. ton rocznie.
KAS zatrzymała nielegalny transport 24 ton odpadów
Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dolnośląska KAS udaremniła próbę nielegalnego przewozu odpadów na terenie kraju. Do zatrzymania ponad 24 ton śmieci doszło podczas kontroli drogowej na drodze S8, w okolicach Sycowa. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał przewóz za nielegalny.
CBA zabezpiecza dokumentację i nośniki pamięci m.in. w UM Wrocław i Ekosystemie. Chodzi o odpady
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) przeprowadzili 5 marca 2026 r. szeroko zakrojoną akcję zabezpieczania dowodów we Wrocławiu oraz pobliskich powiatach. Działania realizowane na zlecenie Prokuratury Krajowej objęły m.in. Urząd Miejski we Wrocławiu oraz siedzibę miejskiej spółki komunalnej Ekosystem. Służby badają wątek nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez urzędników w procesie odbioru i utylizacji odpadów.
Kompost czy poferment? Eksperci dyskutują o przetwarzaniu bioodpadów
Jaka metoda przetwarzania odpadów lepiej sprawdzi się w instalacjach komunalnych: kompostowanie czy fermentacja? W wyniku obu tych procesów powstają produkty nawozowe, które mogą przysłużyć się chociażby rolnikom. To pytanie postawiliśmy podczas 3. Konferencji "Odpady ulegające biodegradacji", którą wydawnictwo Abrys organizuje w Olsztynie.
Stormwater Poland. Woda jako system naczyń połączonych
Zarządzanie wodami opadowymi w miastach coraz wyraźniej odchodzi od myślenia punktowego i infrastrukturalnego na rzecz podejścia systemowego, opartego na krajobrazie, przyrodzie i procesach zachodzących w całych zlewniach. Podczas drugiego dnia konferencji Stormwater Poland przedstawiciele Warszawy i Wrocławia pokazali, jak w praktyce zmienia się paradygmat gospodarowania wodą – od nadrzecznych terenów naturalnych po ścisłe centra miast.
Biogazownie okiem praktyków. Trwa Konferencja w Olsztynie
Jak nie doprowadzić do tragedii w biogazowni? Co zyskały biogazownie komunalne, które przeszły z przetwarzania bioodpadów odzyskanych z odpadów zmieszanych na selektywnie zebrane odpady bio? To niektóre z pytań, które zadaliśmy podczas 2. dnia Konferencji "Odpady ulegające biodegradacji" wydawnictwa Abrys.
Fotowoltaika na składowisku w Sosnowcu. MPGO oszczędzi milion
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (MPGO) w Sosnowcu podpisało umowę na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 1 MW. Instalacja powstanie na terenie zrekultywowanej kwatery składowiska przy ul. Grenadierów. Inwestycja warta 3 mln zł pozwoli zakładowi obniżyć koszty energii elektrycznej o około 30%, co przekłada się na oszczędności rzędu 1 mln zł rocznie.









