Parking to nie wszystko. Gliwice stawiają na wielofunkcyjne obiekty w miejskiej tkance

Wkomponowane w miejską tkankę wielopoziomowe, nowoczesne i estetyczne parkingi, pełniące jednocześnie funkcje rekreacyjne i usługowe oraz zapewniające mieszkańcom schronienie na wypadek zagrożenia – to odpowiedź miasta na rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe.

58,6 mln zł z KPO na wodę i ścieki. Podlaskie samorządy przyspieszają inwestycje

Podlaskie samorządy i spółki komunalne otrzymają łącznie 58,6 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Umowy wręczono w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Projekty obejmują m.in. modernizację sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, systemów zaopatrzenia w wodę oraz oczyszczania ścieków. Realizacja ma zakończyć się do końca maja.

Lublin znów łapie deszczówkę. Rusza nabór do miejskiego programu dotacji

Od 3 lutego mieszkańcy Lublina mogą składać wnioski o miejskie dofinansowanie na przydomowe systemy zatrzymywania wód opadowych. W ramach kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę” miasto oferuje do 5 tys. zł dotacji na inwestycje zwiększające lokalną retencję. Nabór potrwa do 27 lutego lub do wyczerpania środków.

Gminy pod ścianą, mieszkańcy z wyższymi rachunkami. Dlaczego stawki za odbiór odpadów w 2026 roku rosną?

Rok 2026 ma szansę zapisać się w historii polskiego samorządu jako czas „wielkiej korekty” w finansowaniu systemów gospodarki odpadami. Fundamentalna zasada samofinansowania się systemów, określona w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, została jednak poddana ekstremalnej presji. Wyczerpanie rezerw finansowych, które przez lata pozwalały maskować rosnące koszty, oraz brak prawnych możliwości dalszego dotowania zbiórki odpadów zmusiły Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) do urealnienia stawek

Od odpadu do produktu. Recyklerzy między technologią a ekonomią

Bez spójnych regulacji, realnych mechanizmów finansowych i rynku dla produktów z recyklingu nawet najlepsze technologie nie wystarczą, by domknąć obieg zamknięty –zgodnie podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się drugiego dnia konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” w Łodzi.

Fundusze Europejskie na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Rawiczu i Policach

Gmina Police oraz ZWiK w Rawiczu otrzymają łącznie 27,7 mln zł dofinansowania z programu FEnIKS na modernizację infrastruktury wodno-ściekowej. Łączna wartość projektów przekracza 49,2 mln zł. Inwestycje obejmą budowę ponad 20 km nowych sieci oraz modernizację stacji uzdatniania wody, co znacząco poprawi komfort życia tysięcy mieszkańców.

200 mln zł na usuwanie odpadów niebezpiecznych w 2026 r. Poznaliśmy lokalizacje

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przeznaczy w 2026 roku 200 mln zł na usunięcie nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych z 12 lokalizacji w Polsce. Środki pochodzące z rezerwy budżetowej pozwolą na kontynuację prac w 3 miejscach oraz rozpoczęcie działań w 9 nowych punktach.

Warszawa. Zmiana odbiorców odpadów w pięciu dzielnicach. Od lutego wymiana pojemników

Od 1 kwietnia 2026 r. zmienią się odbiorcy odpadów komunalnych w pięciu dzielnicach Warszawy: Rembertowie, Wawrze, Wesołej, Pradze-Północ i Pradze-Południe. Nowi operatorzy – MPO oraz Konsorcjum Byś – rozpoczną ustawianie swoich pojemników już w lutym, aby zapewnić ciągłość systemu gospodarki odpadami.

Trzeba pobudzić popyt na recyklat. Drugi dzień łódzkiej konferencji

Jak domknąć obieg „od odpadu do produktu” w realiach niestabilnych regulacji, rosnących kosztów i presji na osiąganie coraz wyższych poziomów recyklingu? - to dyskutowane problemy podczas drugiego dnia łódzkiej konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”.

STORMWATER POLAND 2026 

3–4 marca 2026 r. w Poznaniu odbędzie się X edycja konferencji Stormwater Poland. W jubileuszowej edycji łączymy światową naukę, polskie wdrożenia i konkretne projekty, które pokazują, jak zmienia się podejście do wód opadowych w miastach w ostatniej dekadzie.