Drony będą wspierały ochronę środowiska na Śląsku

Drony będą wspierały ochronę środowiska na Śląsku
sm
27.09.2018, o godz. 11:39
czas czytania: około 2 minut
0

W Katowicach podpisano porozumienie o współpracy przy pilotowaniu dronów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Urządzenia mają monitorować smog, nielegalne wysypiska śmieci, transportować przesyłki oraz nadzorować inwestycje infrastrukturalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na początku września Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) wspólnie powołały Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

Podpisane w środę porozumienie jest kolejnym krokiem integrującym środowiska bezzałogowych statków powietrznych (dronów) oraz przyspieszającym rozwój usług BSP na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz całej Polski.

Porozumienie podpisano w obecności Komisarza UE ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlosa Moedasa, b. przewodniczącego PE Jerzego Buzka, wicepremiera Jarosława Gowina oraz minister Jadwigi Emilewicz. W ramach porozumienia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Polski Fundusz Rozwoju będą współpracować przy wdrażaniu usług realizowanych dronami na terenie metropolii oraz upowszechnianiu zebranych doświadczeń wśród miast i samorządów w Polsce.

Dron w Katowicach badał smog. Pierwszy mandat wystawiono już po godzinie

– Drony to przyszłość, to ogromny tworzący się nowy rynek. Polska nie chce być tylko konsumentem tych technologii, ale chcemy ją tworzyć. Do tego z pewnością przyczyni się realizacja pilotaży usług bezzałogowych statków powietrznych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekty te wpłyną też na zacieśnienie współpracy pomiędzy biznesem i samorządami, ku obopólnym korzyściom. Zostaną stworzone efektywne narzędzia do realizacji statutowych zadań miast i samorządów. Zwiększy się popyt na usługi, który jest niezbędny do rozwoju firm z branży – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Prace grup roboczych nad specyfikacją usługi BSP, ustaleniem całościowej procedury, budżetu oraz identyfikacją i rozwiązaniem istniejących barier legislacyjno-infrastrukturalnych rozpoczną się w październiku. Kolejnym etapem będzie zamówienie i wdrożenie pilotaży, czyli lotów dronami. Na podstawie zebranych doświadczeń zostaną opracowane przewodniki wdrażania powyższych usług BSP przeznaczone dla miast i samorządów w Polsce. Działanie jest realizowane w ramach Programu Flagowego Żwirko i Wigura.

Źródło: MPiT, Radio Katowice

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024