Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

EkoEksperymentarium na krakowskim Zakrzówku

EkoEksperymentarium na krakowskim Zakrzówku
R.G.
06.07.2023, o godz. 13:55
czas czytania: około 3 minut
0

Chociaż pisaliśmy ostatnio o niechlubnych zachowaniach osób odwiedzających nowy Park w krakowskim Zakrzówku, które pozostawiły tam po sobie ogromne ilości śmieci, to może przykład płynący z EkoEksperymentariuim zachęci jak największą liczbę ludzi do zmiany przyzwyczajeń i ostatecznie stan Parku w Zakrzówku przestanie być powodem do zmartwień dla specjalistów zajmujących się utrzymaniem porządku w Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Do 31 sierpnia br., w Parku Zakrzówek (budynek B2 przy ul. Wyłom), udostępniono interaktywną wystawę, której celem jest popularyzacja proekologicznych zachowań.

Codzienność z ekologią w tle

Koncepcja ekspozycji polega na tym, by w odniesieniu do codziennych, najdrobniejszych nawet czynności, wykazać się dbałością o środowisko, których podstawą jest oszczędzanie wody, segregacja śmieci i ograniczanie zużycia plastiku.

Jak wyjaśniają twórcy projektu, EkoEksperymentarium to interaktywna zabawa adresowana do najmłodszych i wszystkich innych odwiedzających, która w ciekawy sposób prezentuje ekspercką wiedzę z zakresu ekologii poprzez nie tylko oglądanie, ale przede wszystkim działanie.

Wiele eko rozwiązań

Dzięki zamontowanym w konstrukcji ekspozycji mechanizmom, każdy ruch dostarczy rozwiązań i pomysłów na wykonywanie codziennych czynności z dbałością o naszą planetę.

– Wystawę z EkoEksperymentarium zaprosiliśmy do Krakowa w ramach miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”, która zachęca mieszkańców do zmiany nieprzyjaznych planecie nawyków na rzecz działań ku ochronie środowiska – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa. – Poprzez proponowane inicjatywy staramy się pokazać, jak ważne jest wspólne dbanie o nasze otoczenie.

Ekspozycja na planie mieszkania

EkoEksperymentarium skonstruowano na planie mieszkania z rozmaitymi, ciekawie ujętymi odniesieniami. W salonie zwiedzający mogą łapać wampiry energetyczne i poznawać sposoby na oszczędzanie prądu. W łazience podstawową zasadą jest wykorzystywanie każdej kropli wody. Natomiast w kuchni można zapoznać się ze sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni dokonać można przeglądu rzeczy i zastanowić się nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej.

– To wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania – wyjaśnia Małgosia Żmijska, kuratorka ekspozycji z kolektywu Mamy Projekt. – Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Mogą też zapoznać się z ważnymi danymi, a także łatwymi trikami na ograniczanie zużycia zasobów. W tym niezwykłym mieszkaniu, ozdobionym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie – dodaje kuratorka wystawy.

Internetowe uzupełnienie projektu

Wystawa jest częścią szerszego projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży.

– Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów – podkreśla Joanna Studzińska. – Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku.

Realizatorzy i patroni

Dodajmy, że patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby, a wystawę wykonała Czapla Dekor. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz. Więcej informacji pod adresem:  www.ekoeksperymentarium.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024