EkoEksperymentarium na krakowskim Zakrzówku

EkoEksperymentarium na krakowskim Zakrzówku
R.G.
06.07.2023, o godz. 13:55
czas czytania: około 3 minut
0

Chociaż pisaliśmy ostatnio o niechlubnych zachowaniach osób odwiedzających nowy Park w krakowskim Zakrzówku, które pozostawiły tam po sobie ogromne ilości śmieci, to może przykład płynący z EkoEksperymentariuim zachęci jak największą liczbę ludzi do zmiany przyzwyczajeń i ostatecznie stan Parku w Zakrzówku przestanie być powodem do zmartwień dla specjalistów zajmujących się utrzymaniem porządku w Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do 31 sierpnia br., w Parku Zakrzówek (budynek B2 przy ul. Wyłom), udostępniono interaktywną wystawę, której celem jest popularyzacja proekologicznych zachowań.

Codzienność z ekologią w tle

Koncepcja ekspozycji polega na tym, by w odniesieniu do codziennych, najdrobniejszych nawet czynności, wykazać się dbałością o środowisko, których podstawą jest oszczędzanie wody, segregacja śmieci i ograniczanie zużycia plastiku.

Jak wyjaśniają twórcy projektu, EkoEksperymentarium to interaktywna zabawa adresowana do najmłodszych i wszystkich innych odwiedzających, która w ciekawy sposób prezentuje ekspercką wiedzę z zakresu ekologii poprzez nie tylko oglądanie, ale przede wszystkim działanie.

Wiele eko rozwiązań

Dzięki zamontowanym w konstrukcji ekspozycji mechanizmom, każdy ruch dostarczy rozwiązań i pomysłów na wykonywanie codziennych czynności z dbałością o naszą planetę.

– Wystawę z EkoEksperymentarium zaprosiliśmy do Krakowa w ramach miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”, która zachęca mieszkańców do zmiany nieprzyjaznych planecie nawyków na rzecz działań ku ochronie środowiska – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa. – Poprzez proponowane inicjatywy staramy się pokazać, jak ważne jest wspólne dbanie o nasze otoczenie.

Ekspozycja na planie mieszkania

EkoEksperymentarium skonstruowano na planie mieszkania z rozmaitymi, ciekawie ujętymi odniesieniami. W salonie zwiedzający mogą łapać wampiry energetyczne i poznawać sposoby na oszczędzanie prądu. W łazience podstawową zasadą jest wykorzystywanie każdej kropli wody. Natomiast w kuchni można zapoznać się ze sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni dokonać można przeglądu rzeczy i zastanowić się nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej.

– To wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania – wyjaśnia Małgosia Żmijska, kuratorka ekspozycji z kolektywu Mamy Projekt. – Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Mogą też zapoznać się z ważnymi danymi, a także łatwymi trikami na ograniczanie zużycia zasobów. W tym niezwykłym mieszkaniu, ozdobionym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie – dodaje kuratorka wystawy.

Internetowe uzupełnienie projektu

Wystawa jest częścią szerszego projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży.

– Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów – podkreśla Joanna Studzińska. – Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku.

Realizatorzy i patroni

Dodajmy, że patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby, a wystawę wykonała Czapla Dekor. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz. Więcej informacji pod adresem:  www.ekoeksperymentarium.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024