31 gmin uczestniczy w projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, w ramach którego na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz gruntach zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.
Warszawska spółka MPO podpisała w poniedziałek umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Warszawa zyska największą w kraju, nowoczesną spalarnię, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw - przekazał stołeczny magistrat.
Od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie wyniesie w 2021 r. stawka opłaty mocowej dla gospodarstw domowych. Inni odbiorcy energii elektrycznej zapłacą 0,0762 zł za kWh energii pobranej między godzinami 7 i 22 w dni robocze. Stawki opłaty mocowej ogłosił prezes URE.
Od przyszłego roku 13 polskich uczelni będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wszystko za sprawą umowy, którą Energia Polska z Wrocławia podpisała z polskimi uczelniami, m. in. z Politechniką Wrocławską oraz Politechniką Poznańską. Ekologiczny prąd dostarczy SUEZ Zielona Energia z Poznania, która wytwarza energię z odpadów.
Samorządy alarmują, że osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych liczonych na nowych zasadach może przekraczać ich możliwości budżetowe i skutkować karami. Przedstawiciele branży recyklingu i ekolodzy obawiają się, że obniżenie poziomów w najbliższych latach pozbawi ich surowca do produkcji.











