Wypatroszone z najcenniejszych elementów lodówki, które nadal stanowią zagrożenie ekologiczne? Pralki automatyczne bez balastu? Brzmi jak bajka, ale tak to się zdarza. W Polsce są amatorzy łatwego zysku w postaci zbierania najcenniejszych z rynkowego punktu widzenia elementów ZSSE, bez brania odpowiedzialności za całość odpadów.
Na osiąganie wysokich poziomów recyklingu dzisiaj wpływ ma przede wszystkim konsekwencja wykazana w działaniu przez ostatnie lata. Wielu zaległości nie uda się nadrobić z dnia na dzień. Ale jest i nadzieja dla „spóźnialskich”. Niektóre z zapóźnień można nadrobić przyspieszonym tempie.
Parlament Europejski i Rada Europy zawarły porozumienie polityczne dotyczące zwiększenia liczby ogólnodostępnych stacji ładowania elektrycznego i tankowania wodoru.
Inwestycje ekologiczne znalazły kolejne źródło unijnego finansowania. To specjalny fundusz InvestEU, wspieranym przez EBOR. 1,1 mld euro trafić ma m.in. do Polski.
Komisja Europejska wnioskuje o wprowadzenie nowych prawa umożliwiających konsumentom atrakcyjne rozwiązania w zakresie napraw i łatwy dostęp do nich. Rozwiązanie ma usprawnić recykling i zachęcić do odzyskiwania materiałów wykorzystywanych do produkcji nowych urządzeń.