Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rusza program wsparcia komunalnych biogazowni. Rząd obiecuje ułatwienia prawne

Rusza program wsparcia komunalnych biogazowni. Rząd obiecuje ułatwienia prawne
Bartłomiej Leśniewski
09.02.2023, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Zgodnie z obietnicami – NFOŚiGW uruchomił program wsparcia budowy biogazowni komunalnych. Nabór rusza 13 lutego. Rząd obiecuje dodatkowe wsparcie w postaci ułatwień w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Otwarciu naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” ogłoszono na środowej konferencji prasowej. Program został zaakceptowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Radę Konsultacyjną Funduszu Modernizacyjnego oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który przeznaczył na ten cel budżet w wysokości 1,5 mld zł.

Cele i warunki

Fundusz podkreśla, że program ma dwa cele. Pierwszy to poprawa bilansu energetycznego poprzez wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Drugim jest optymalizacją systemu gospodarki odpadami poprzez zwiększenie poziomów recyklingu.

– W Polsce odpady frakcji bio stanowią ok. 30 proc. ogółu wytwarzanych odpadów. Poddanie ich recyklingowi poprzez fermentacje to w praktyce jeden z warunków uzyskania przyzwoitych poziomów recyklingu – komentuje prof. Andrzej Jędrczak, ekspert Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jarosław Roliński, Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW podkreśla, że osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu jest w Polsce zagrożone. – Dlatego pośród warunków, które chcielibyśmy postawić beneficjentom trzy uznałbym za podstawowe. Pierwszy – projekty dotyczyć będą albo odpadów komunalnych, albo osadów ściekowych. Drugi – w wypadku odpadów komunalnych dotyczyć będzie odpadów segregowanych. Trzeci – uzyskana energia przeznaczana będzie w pierwszej kolejności na zaspokojenie własnych potrzeb zakładów komunalnych, co poprawi ich kondycję ekonomiczną i pozwoli na obniżenie kosztów gospodarki odpadami – mówi Jarosław Roliński.

Warunki te wpisane zostały w dokument programowy jako podstawa do naliczania tzw. kosztów kwalifikowalnych. Dofinansowanie funduszu w formie dotacji objąć może do 50% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, na samą inwestycję. Jeżeli w instalacji, będącej przedmiotem wniosku, przetwarzane będą odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, intensywność dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Natomiast dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 % kosztów kwalifikowanych.

Ułatwienia legislacyjne

Przedstawiciele rządu zapowiadają przy tym dodatkowe ułatwienia na drodze realizacji objętych programem inwestycji. – Przygotowaliśmy projekt zamiany ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Chcemy gdzie tylko to możliwe uprościć procedury administracyjne dotyczące inwestycji w instalacje wytwarzające biogaz – mówi Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

W szczególności, należy wskazać tu na:

  • wymogi środowiskowe,
  • wymogi zagospodarowania przestrzennego,
  • czas uzyskiwania warunków przyłączenia,
  • czas uzyskiwania koncesji,
  • czas wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Propozycje zmian przepisów proceduralnych będę mieć za cel ich skrócenie.

Jak wyjaśnia Włodzimierz Tomaszewski – minister ds. samorządu terytorialnego ułatwienia takie będą możliwe do wprowadzanie przede wszystkim w sytuacjach, gdy instalacje powstawać będą na terenie już istniejących obiektów zajmujących się przetwarzaniem odpadów i ścieków. – To będzie miało oczywisty wpływ np. na wydanie decyzji środowiskowej. Bo skoro dotyczyć będzie miała ona miejsca, w którym już działa zakład mający wpływ na środowisko niepotrzebne będą aż tak drobiazgowe studia i konsultacje jak w wypadku zakładu powstającego w zupełnie nowym miejscu – mówi minister.

Wybór metody

Prof. Andrzej Jędrczak podkreśla, że na rynku dostępnych jest ok. 40 metod przetwarzania odpadów komunalnych na biogaz. – Każda z nich ma swoje wady i zalet. Gdy chodzi o wybór konkretnej metody: należy go pozostawić lokalnym instalacjom komunalnym, które tego wyboru dokonać powinny dostosowując rodzaj technologii do uwarunkowań lokalnych, ilości zbieranych odpadów czy ich morfologii – mówi ekspert.

Program NFOŚiGW co do zasady akceptuje ten postulat. – Program wspierać będzie lokalne inicjatywy przewidujące budowę i rozbudowę lokalnych biogazowni. Program ma być na tyle elastyczny, by w miarę potrzeb objąć nim nie tylko np. same fermentery, ale ogół potrzebnych do produkcji biogazu instalacji. Nie przesądzamy metody, która zostanie wybrana do produkcji biogazu. – Chcemy jedynie postawić warunek co do wielkości instalacji. Zainstalowane moce przerobowe muszą wynosić minimum 5 tys. ton odpadów rocznie – pointuje Jarosław Roliński.


NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024