Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Unia szykuje nowe regulacje i pieniądze dla "zielonego biznesu"

Unia szykuje nowe regulacje i pieniądze dla
Bartłomiej Leśniewski
03.02.2023, o godz. 9:51
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji pod wspólnym tytułem „Plan przemysłowy Zielonego Ładu”. Plan zawiera propozycje nowych regulacji prawnych i ułatwień w zapewnieniu finansowania proekologicznych projektów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Plan ma na celu zapewnienie bardziej sprzyjającego otoczenia dla zwiększenia zdolności produkcyjnych UE w zakresie technologii i produktów zapewniających neutralność emisyjną niezbędnych do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych Europy – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Kontynuacja i uzupełnienie

Komisja zapewnia, że plan „opiera się na wcześniejszych inicjatywach”, dodaje jednak, że będzie „uzupełniał bieżące wysiłki w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU”. Plan ten opiera się na czterech filarach: przewidywalnym i uproszczonym otoczeniu regulacyjnym, przyspieszeniu dostępu do finansowania, podnoszeniu umiejętności oraz otwartym handlu zapewniającym odporne łańcuchy dostaw.

– Europa jest zdecydowana przewodzić rewolucji w dziedzinie czystych technologii. Dla naszych przedsiębiorstw i obywateli oznacza to przekształcanie umiejętności w wysokiej jakości miejsca pracy i innowacji w produkcję masową, dzięki prostszym i szybszym ramom prawnym. Lepszy dostęp do finansowania umożliwi szybki rozwój naszym kluczowym sektorom czystych technologii – Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zmiany prawa

Komisja zapowiada akt o przemyśle neutralnym dla klimatu – aby określić cele dotyczące zdolności przemysłowych w zakresie neutralności emisyjnej i utworzyć ramy regulacyjne dostosowane do jego szybkiego wdrożenia poprzez zapewnienie uproszczonego i przyspieszonego wydawania zezwoleń, promowanie strategicznych projektów europejskich i opracowanie norm wspierających rozwój technologii na całym jednolitym rynku – czytamy w komunikacie Komisji.

Ramy te zostaną uzupełnione europejskim aktem w sprawie surowców krytycznych, aby zapewnić wystarczający dostęp do tych surowców, takich jak metale ziem rzadkich, które mają zasadnicze znaczenie dla kluczowych technologii produkcyjnych, oraz reformą struktury rynku energii elektrycznej, aby konsumenci mogli czerpać korzyści z niższych kosztów energii ze źródeł odnawialnych.

Szybszy dostęp do finansowania

Drugi filar planu ma przyspieszyć inwestycje i finansowanie rozwoju czystych technologii w Europie. – Finansowanie publiczne, w połączeniu z dalszymi postępami w zakresie europejskiej unii rynków kapitałowych, może uwolnić ogromne kwoty finansowania prywatnego potrzebne do transformacji ekologicznej – zapowiada Komisja Europejska.

Aby przyspieszyć i uprościć przyznawanie pomocy, Komisja przeprowadzi konsultacje z państwami członkowskimi w sprawie zmienionych tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i przejściowych oraz dokona przeglądu ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych w świetle Zielonego Ładu.

Komisja ułatwi również wykorzystanie istniejących funduszy UE do finansowania innowacji, produkcji i wdrażania w dziedzinie czystych technologii. Komisja bada także możliwości osiągnięcia większego wspólnego finansowania na szczeblu UE w celu wspierania inwestycji w rozwój technologii neutralnych emisyjnie, w oparciu o bieżącą ocenę potrzeb inwestycyjnych. W perspektywie krótkoterminowej Komisja będzie współpracować z państwami członkowskimi, koncentrując się na REPowerEU, InvestEU i funduszu innowacyjnym, nad rozwiązaniem pomostowym w celu zapewnienia szybkiego i ukierunkowanego wsparcia.

W perspektywie średnioterminowej Komisja zamierza udzielić strukturalnej odpowiedzi na potrzeby inwestycyjne, proponując utworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Suwerenności w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych przed latem 2023 r.

Trzeci i czwarty filar planu dotyczyć będą odpowiednio rozwoju umiejętności potrzebnych do pracy w „zielonym biznesie” oraz globalnej współpracy i działania handlu na rzecz transformacji ekologicznej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024