O tym, jaki jest potencjał i granice rozwoju recyklingu można było dowiedzieć się podczas sesji "Business Mixer – tworzywa sztuczne – problemy i zasób w systemie gospodarki odpadami" na Envicon Environment 2019.
Tylko połączenie działań środowiskowych z ekonomicznymi sprawi, że gospodarka obiegu zamkniętego się opłaci – podkreślali prelegenci jednej z sesji kongresu Envicon 2019. Jednak zrozumienie przez zwykłego człowieka, że powinien ograniczyć swoje wygodne, konsumpcyjne podejście do życia jest trudne. Dlatego tak ważna jest edukacja.
Czy w Polsce jest możliwe wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego przy obecnie dostępnych technologiach? Jakie są zagraniczne doświadczenia w tym zakresie? Dlaczego nawet bardziej rozwinięte od Polski kraje nie spełniają unijnych wymogów? Czy te cele są w ogóle realne? O tych kwestiach dyskutowali uczestnicy sesji „Gospodarka odpadami w kontekście międzynarodowym – fakty i mity” w ramach Envicon Environment 2019.
Gospodarka obiegu zamkniętego najczęściej kojarzy się z dużymi projektami nastawionymi na wykorzystanie odpadów jako surowców i tworzeniu zamkniętych cyklów produkcji. Tymczasem można ją wdrażać też na mniejszą skalę, przez tworzenie służących jej projektów społecznych czy zmianę stylu życia.
Fundacja WWF Polska i miasto Katowice przyjęły plan pod roboczym tytułem „Katowice zamykają obieg”, którego celem jest wdrożenie w metropolii gospodarki o obiegu zamkniętym.