We wtorek, 18 lutego skończył się termin, do którego sklepy wielkopowierzchniowe sprzedające produkty żywnościowe miały podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi w sprawie przekazywania niesprzedanej żywności.
Pełna czy częściowa odpowiedzialność producentów? Jak zorganizować system gospodarki odpadami, do którego dopłacaliby także producenci i wprowadzający opakowania na rynek, by stanowił skuteczne narzędzie dla gmin ponoszących coraz wyższe koszty zagospodarowania odpadów? Korporacje samorządowe proponują dwa rozwiązania.
W Warszawie stanęło dziesięć recyklomatów. Mieszkańcy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki w zamian za zniżki na kawę czy bilety do kina. System działał już w zeszłym roku, ale konieczna była wymiana automatów.
System kaucyjny w Polsce ma objąć nie tylko butelki PET, ale także puszki aluminiowe i butelki szklane. Takie rozwiązanie zaproponowało Ministerstwo Klimatu.
Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.