Projekt Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni wpisuje się w trend zero waste. Wdrożono tam rozwiązania, dzięki którym ma nastąpić redukcja odpadów, a dzięki temu zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska, nastąpi też ograniczenie efektu cieplarnianego.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to rzeczywistość, w której wszystko ma określoną wartość i krąży w zamkniętych cyklach, przy jak najmniejszym marnowaniu zasobów. Chodzi więc o to, aby myśleć o produkcie w całym cyklu życia – zaczynając od jego zaprojektowania, przez pozyskiwanie surowców, produkcję, dystrybucję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania – mówi w rozmowie z Portalem Komunalnym Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.
Ponowne użycie urządzeń elektronicznych oraz mebli czy biopaliwo z odpadów powstałych podczas produkcji czekolady - to niektóre z projektów w konkursie na lidera gospodarki obiegu zamkniętego.
Brak sortowania odpadów i większe niż do tej pory deponowanie na składowiskach w dobie koronawirusa blokuje możliwości pracy polskich recyklerów i umniejsza szanse na spełnienie wymaganych poziomów recyklingu – uważają przedstawiciele Stowarzyszenia Polski Recykling.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje środki dla banków żywności na zapobieganie marnotrawieniu jedzenia.