W Urzędzie Gminy Stare Babice, jednostkach podległych i placówkach oświatowych obowiązuje zakaz zakupu napojów w opakowaniach jednorazowych oraz używania jednorazowych opakowań żywności, kubków, talerzyków i sztućców.

Zakaz wprowadził zarządzeniem wójt Sławomir Sumka.

„Zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów to główne i podstawowe cele w gospodarce odpadami, zwłaszcza w sytuacji drastycznie rosnących cen za wywóz odpadów” – czytamy w komunikacie na stronie urzędu.

Proekologiczne zasady wprowadzono w szkołach, przedszkolach, bibliotece, gminnym ośrodku pomocy społecznej, straży gminnej i domu kultury.

W Urzędzie Gminy Stare Babice zamontowane zostały automaty do wody, które dystrybuują wodęz gminnej sieci wodociągowej Eko-Babice. W szkołach i parkach zamontowano poidełka do wody.

Zakaz używania opakowań jednorazowych to kolejna inicjatywa, która ma sprzyjać środowisku. Niedawno powołano tam do życia kącik adopcyjny dla roślin, który funkcjonuje w nowym urzędzie gminy.

Stare Babice to kolejny samorząd, który zadeklarował walkę z plastikiem. Do tej pory podobne deklaracje złożyły m.in. ToruńWałbrzychPoznań, KrakówLegnica i Mrągowo.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. wszystko da się zorganizować. na rynku dostępne są już talerzyki i widelce z grubego papieru albo bambusa które świetnie sprawdzają się na imprezach plenerowych. Podobne można wykorzystać w szkołach. Jestem przeciwnikiem plastiku.

  2. Fajnie, tylko co na to SANEPID, np. w przypadku picia wody w bibliotece ze wspólnego kubeczka….
    Idealne warunki do zarażenia się np. gruźlicą…

    • Noe właśnie. Jak mam się napić wody z ogólnodostępnego dystrybutora? Albo impreza plenerowa i szaszłyk + piwo – wszystko ma być w szkle i na ceramice, oraz sztućce stalowe wyparzone w profesjonalnej zmywarce!!!
      Totalna fiksacja!!!

Skomentuj