Reklama

envicon 2023 ad1a

Następne miasto rezygnuje z plastikowych jednorazówek

Następne miasto rezygnuje z plastikowych jednorazówek
17.07.2019, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
2

Kolejny urząd w Polsce zdecydował o zakazie używania plastikowych jednorazówek nie tylko w swojej siedzibie, ale też między innymi do imprez organizowanych za publiczne pieniądze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Toruń dołączył do miast takich jak Wałbrzych, Poznań, Kraków, Legnica i Mrągowo które również wprowadzają ograniczenia w używaniu plastiku.

Miejscy urzędnicy w Toruniu będą musieli zrezygnować z używania plastikowych butelek, talerzy, kubków, sztućców i słomek, które mają być zastępowane naczyniami wielorazowego użytku lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji.

Stosowne zarządzenie wydał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Każdy z nas może podejmować działania, które przysłużą się naszej planecie. Uznałem, że powinniśmy dawać dobry przykład i promować proekologiczne działania. Stąd moje zarządzenie, by już teraz maksymalnie ograniczyć, a docelowo wyeliminować korzystanie przez urzędników z plastikowych naczyń i opakowań – tłumaczy swoją decyzję prezydent miasta.

W zarządzeniu jest także mowa o odstąpieniu od używania jednorazowych toreb i siatek wykonanych z tworzyw sztucznych. W miarę możliwości pracownicy urzędu mają korzystać z usług wykonawców, którzy stosują materiały inne niż z tworzyw sztucznych. W promocji miasta w większym stopniu mają być wykorzystywane produkty, które pochodzą z recyklingu lub podlegają temu procesowi.

Urzędnicy są również zachęcani do ograniczania korzystania z papieru do niezbędnego minimum, a w samym urzędzie zwraca się także uwagę na racjonalne używanie energii elektrycznej, energii cieplnej i wody.

Poza tym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego mają być stosowane klauzule środowiskowe. Zarządzenie dotyczy nie tylko urzędu, ale także wydarzeń organizowanych przez urząd i finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetowych gminy.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


KTOŚ

Komentarz #18550 dodany 2019-07-19 12:28:40

następna eko-bzdura. Ile lasów pójdzie do wycięcia by dostarczyć papierowe opakowania (torby, torebki, torebeczki)? Za kilka lat będzie alarm, że lasy znikają w zastraszającym tempie. W latach 70 XX w wszyscy się cieszyli z taniego plastiku, w ogołoconej z lasów EUROPIE zaczął się proces odbudowy lasów.... PROBLEM NIE JEST W PLASTIKU TYLKO W KULTURZE UŻYTKOWNIKÓW!!! A na marginesie, to panie w tym urzędzie pewno zużywają więcej plastiku w innej formie (choćby rajstopy, i inne ciuchy) niż opakowania!!!


doprawdy

Komentarz #19006 dodany 2019-08-01 11:05:39

W urzędach nie pracują tylko Panie....

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023