Envicon 2021: Jak wyglądają i jak będą wyglądały nowoczesne oczyszczalnie?

Envicon 2021: Jak wyglądają i jak będą wyglądały nowoczesne oczyszczalnie?
PU
13.10.2021, o godz. 13:24
czas czytania: około 3 minut
0

Świat idzie do przodu, technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, również w branży wodociągowo – kanalizacyjnej. Jak będą wyglądały, a może jak już wyglądają nowoczesne oczyszczalnie ścieków na świecie? O przykładach takich właśnie przedsiębiorstw mówi prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podróż szlakiem nowoczesności w oczyszczalniach rozpoczynamy od Beckton, podmiejskiej dzielnicy we wschodniej części Londynu. Oczyszczalnia Beckton jest co prawda dość wiekowa, bo zbudowaną ją w 1864 roku, ale obecnie obejmuje ponad 100 hektarów. Na czym polega jej nowoczesność? Na modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej w stolicy Anglii, który w ciągu ponad 150 lat istnienia stał się niewystarczający dla rosnącej ilości ścieków w mieście. Ponadto ich ilość przekracza dopuszczalne granice ustanowione przez dyrektywy dotyczące oczyszczania ścieków w miastach.

– W związku z tym Thames Water, spółka komunalna obsługująca ponad 6 mln londyńczyków, podjęła decyzję o konieczności budowy podziemnych i podwodnych kanałów, które rozwiążą problem nadmiernej ilości ścieków w Londynie – mówi prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak.

Oczyszczalnia Beckton będzie przygotowana do odbioru ścieków z nowego systemu Thames Tideway. To 25 kilometrów kanałów i tuneli biegnących Tamizą i jej lewym dopływem. Kanał pod rzeką Lee będzie biegł od stacji pomp Abbey Mills w Stratford, która odbiera 40% w mieście, do oczyszczalni Beckton. Tunel będzie wyposażony w cztery włazy, jeden przy stacji pomp i trzy przy oczyszczalni Beckton. Sama oczyszczalnia została znacznie rozbudowana – jej przepustowość zwiększyła się o 60%. System Thames Tideway będzie w stanie przyjąć 39 mln ton ścieków rocznie. Ma być gotowy w 2024 roku.

Rejkiavik

Stolica Islandii i cały region stołeczny to miejsce, gdzie żyje 3/5 ludności kraju. Spółka Veitur Utilities` zarządza dwoma jednostopniowymi oczyszczalniami w Rejkiaviku

– Tu przeprowadza się początkowe etapy oczyszczania ścieków z dużych zawiesin, piasku i tłuszczu, które następnie przepompowuje się 4-5 km w głąb zatoki Faxafloi, gdzie morze zajmuje się rozkładem substancji pozostałych w ściekach – mówi prof. Kacprzak.

Spółka dysponuje również czterema dwustopniowymi oczyszczalniami, gdzie oprócz oczyszczania z dużych zawiesin odbywa się również rozkładanie substancji biologicznych, zanim oczyszczone ścieki zostaną przepompowane do wrażliwego środowiska (np. rzeki i jeziora). Sztuczne stawy w Norðlingaholt, Grafarholt, Fossvogur i innych miejscach obszaru stołecznego pełnią ważną rolę w systemie kanalizacyjnym. Zmniejszają ilość zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na ekosystem rzek i jezior.

– Deszczówka spływa z ulic i działek do tych stawów, gdzie substancje zanieczyszczające, takie jak asfalt, cząstki gum z opon, metale i metale ciężkie, opadają na dno. Z naszych doświadczeń wynika, że do 80% substancji zanieczyszczających pozostaje w sztucznych stawach, które dodatkowo wyrównują przepływ zanieczyszczeń do środowiska – czytamy na stronie Veitur Utilities`.

Singapur

W Tuas (Singapur) powstaje największa na świecie oczyszczalnia wykorzystująca technologię bioreaktorów membranowych. Jest budowana jako część systemu oczyszczania ścieków w głębokim tunelu, który spełni potrzeby Singapuru w zakresie zbierania, uzdatniania i usuwania zużytej wody.

– Trzeba pamiętać, że Singapur nie ma naturalnych źródeł wody, więc jej odzysk jest tu najważniejszy. Singapurczycy idą w kierunku ogromnego rozwoju technologii podwójnej osmozy – mówi prof. Małgorzata Kacprzak.

Chiny

Gaobeidian w Pekinie to największa na świecie podziemna oczyszczalnia ścieków. Ma trzy kondygnacje i jest w stanie oczyścić dziennie 600 tys. m3 wody. Po oczyszczeniu woda z nowo wybudowanego zakładu trafia do zbiorników wodnych w pobliżu Pekinu. Jest także wykorzystywana do nawadniania parków miejskich. Oczyszczalnia została zbudowana w południowej części Pekinu, pod terenem, na którym znajdują się mokradła i park.

– Oczyszczalnia obsługuje populację 2,4 mln ludzi, a jej dzienna przepustowość to 100 tys. m3. Przetwarza około 40 % całkowitej objętości ścieków gminy Pekin. Ścieki oczyszczane są do tzw. poziomu III dla wód powierzchniowych, tzn. że nadają się do celów akwakultury i rekreacji – mówi Małgorzata Kacprzak.

Beijing Gaobeidian prowadzi proces fermentacji beztlenowej. Część wytworzonego biogazu jest wykorzystywana na miejscu, reszta natomiast sprzedawana jest do sieci energetycznej w Pekinie.

——————————

Zobacz również:

Envicon 2021. Sesja „wodna” pod znakiem dyrektywy UE i zarządzania deszczówką

Envicon 2021. Polska będzie inwestować w poprawę jakości wody pitnej i ograniczanie jej strat

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024