Świat idzie do przodu, technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, również w branży wodociągowo – kanalizacyjnej. Jak będą wyglądały, a może jak już wyglądają nowoczesne oczyszczalnie ścieków na świecie? O przykładach takich właśnie przedsiębiorstw mówi prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej.

Podróż szlakiem nowoczesności w oczyszczalniach rozpoczynamy od Beckton, podmiejskiej dzielnicy we wschodniej części Londynu. Oczyszczalnia Beckton jest co prawda dość wiekowa, bo zbudowaną ją w 1864 roku, ale obecnie obejmuje ponad 100 hektarów. Na czym polega jej nowoczesność? Na modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej w stolicy Anglii, który w ciągu ponad 150 lat istnienia stał się niewystarczający dla rosnącej ilości ścieków w mieście. Ponadto ich ilość przekracza dopuszczalne granice ustanowione przez dyrektywy dotyczące oczyszczania ścieków w miastach.

– W związku z tym Thames Water, spółka komunalna obsługująca ponad 6 mln londyńczyków, podjęła decyzję o konieczności budowy podziemnych i podwodnych kanałów, które rozwiążą problem nadmiernej ilości ścieków w Londynie – mówi prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak.

Oczyszczalnia Beckton będzie przygotowana do odbioru ścieków z nowego systemu Thames Tideway. To 25 kilometrów kanałów i tuneli biegnących Tamizą i jej lewym dopływem. Kanał pod rzeką Lee będzie biegł od stacji pomp Abbey Mills w Stratford, która odbiera 40% w mieście, do oczyszczalni Beckton. Tunel będzie wyposażony w cztery włazy, jeden przy stacji pomp i trzy przy oczyszczalni Beckton. Sama oczyszczalnia została znacznie rozbudowana – jej przepustowość zwiększyła się o 60%. System Thames Tideway będzie w stanie przyjąć 39 mln ton ścieków rocznie. Ma być gotowy w 2024 roku.

Rejkiavik

Stolica Islandii i cały region stołeczny to miejsce, gdzie żyje 3/5 ludności kraju. Spółka Veitur Utilities` zarządza dwoma jednostopniowymi oczyszczalniami w Rejkiaviku

– Tu przeprowadza się początkowe etapy oczyszczania ścieków z dużych zawiesin, piasku i tłuszczu, które następnie przepompowuje się 4-5 km w głąb zatoki Faxafloi, gdzie morze zajmuje się rozkładem substancji pozostałych w ściekach – mówi prof. Kacprzak.

Spółka dysponuje również czterema dwustopniowymi oczyszczalniami, gdzie oprócz oczyszczania z dużych zawiesin odbywa się również rozkładanie substancji biologicznych, zanim oczyszczone ścieki zostaną przepompowane do wrażliwego środowiska (np. rzeki i jeziora). Sztuczne stawy w Norðlingaholt, Grafarholt, Fossvogur i innych miejscach obszaru stołecznego pełnią ważną rolę w systemie kanalizacyjnym. Zmniejszają ilość zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na ekosystem rzek i jezior.

– Deszczówka spływa z ulic i działek do tych stawów, gdzie substancje zanieczyszczające, takie jak asfalt, cząstki gum z opon, metale i metale ciężkie, opadają na dno. Z naszych doświadczeń wynika, że do 80% substancji zanieczyszczających pozostaje w sztucznych stawach, które dodatkowo wyrównują przepływ zanieczyszczeń do środowiska – czytamy na stronie Veitur Utilities`.

Singapur

W Tuas (Singapur) powstaje największa na świecie oczyszczalnia wykorzystująca technologię bioreaktorów membranowych. Jest budowana jako część systemu oczyszczania ścieków w głębokim tunelu, który spełni potrzeby Singapuru w zakresie zbierania, uzdatniania i usuwania zużytej wody.

– Trzeba pamiętać, że Singapur nie ma naturalnych źródeł wody, więc jej odzysk jest tu najważniejszy. Singapurczycy idą w kierunku ogromnego rozwoju technologii podwójnej osmozy – mówi prof. Małgorzata Kacprzak.

Chiny

Gaobeidian w Pekinie to największa na świecie podziemna oczyszczalnia ścieków. Ma trzy kondygnacje i jest w stanie oczyścić dziennie 600 tys. m3 wody. Po oczyszczeniu woda z nowo wybudowanego zakładu trafia do zbiorników wodnych w pobliżu Pekinu. Jest także wykorzystywana do nawadniania parków miejskich. Oczyszczalnia została zbudowana w południowej części Pekinu, pod terenem, na którym znajdują się mokradła i park.

– Oczyszczalnia obsługuje populację 2,4 mln ludzi, a jej dzienna przepustowość to 100 tys. m3. Przetwarza około 40 % całkowitej objętości ścieków gminy Pekin. Ścieki oczyszczane są do tzw. poziomu III dla wód powierzchniowych, tzn. że nadają się do celów akwakultury i rekreacji – mówi Małgorzata Kacprzak.

Beijing Gaobeidian prowadzi proces fermentacji beztlenowej. Część wytworzonego biogazu jest wykorzystywana na miejscu, reszta natomiast sprzedawana jest do sieci energetycznej w Pekinie.

——————————

Zobacz również:

Envicon 2021. Sesja „wodna” pod znakiem dyrektywy UE i zarządzania deszczówką

Envicon 2021. Polska będzie inwestować w poprawę jakości wody pitnej i ograniczanie jej strat

Czytaj więcej

Skomentuj