PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Envicon 2021. Sesja „wodna” pod znakiem dyrektywy UE i zarządzania deszczówką

Envicon 2021. Sesja „wodna” pod znakiem dyrektywy UE i zarządzania deszczówką
PU
13.10.2021, o godz. 7:45
czas czytania: około 3 minut
0

Nowe wymagania i dostosowanie się do nich, inwestycje, główne wyzwania stojące przed samorządami i przedsiębiorstwami wodociągowo – kanalizacyjnymi w zakresie zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi, to główne tematy, którym poświęcona jest wtorkowa sesja „wodna” kongresu ENVICON.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowa dyrektywa unijna identyfikuje cztery obszary wymagające poprawy. To wykaz wartości parametrycznych jakości wody, ograniczone stosowanie podejścia opartego na ryzyku, nieprecyzyjne przepisy dotyczące informacji dla konsumentów oraz rozbieżności między systemami zatwierdzania materiałów do kontaktu z wodą przeznaczoną do picia przez ludzi, a także wpływ, jaki te rozbieżności mają na ludzkie zdrowie.

– Ponadto, w ramach inicjatywy Right2Water, zidentyfikowano fakt, ze część populacji, w szczególności grupy zmarginalizowane, nie mają dostępu do wody pitnej. Ostatnim problemem jest ogólny brak świadomości na temat wycieków wody spowodowanych niedoinwestowaniem w zakresie utrzymania i odnawiania infrastruktury wodociągowej – mówi Klara Ramm z EurEau.

Ocena ryzyka

Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie UE przeprowadzenie po raz pierwszy oceny ryzyka i wdrożenie zarządzania ryzykiem dla punktów poboru wody do 12 stycznia 2027 r. oraz przeprowadzenie po raz pierwszy oceny ryzyka i wdrożenie zarządzania ryzykiem w systemie zaopatrzenia do 12 stycznia 2029 r.

– Z nową dyrektywą ściśle powiązany jest program inwestycyjny dotyczący wody pitnej, który zakłada systematyczne prowadzenie inwestycji we wszystkich częściach systemów zaopatrzenia w wodę, a także systematyczną wymianę lub modernizację co najmniej 1,5% sieci w skali kraju – mówi Klara Ramm.

Zarządzanie deszczówką

Z tematyką zarządzania kanalizacją deszczową przez gminy i przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne niewątpliwie wiążą się takie zagadnienia, jak odpłatność za wody opadowe, postępowanie taryfowe, problematyka zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, i zagadnienia infrastruktury deszczowej. Według ekspertów kwestie związane z wodami opadowymi i roztopowymi wymagają uregulowania na trzech płaszczyznach – legislacyjnej, technicznej i taryfowej.

– Wynika to ze stanu kanalizacji deszczowej, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Przeciążenia hydrauliczne sieci wynikające z niewłaściwych metod projektowania w przeszłości, zmiana charakterystyki opadów i postępujące uszczelnienie powierzchni, postępująca urbanizacja, niedrożność i zły stan techniczny, to dziś główne problemy, z jakimi boryka się branża – mówi Krzysztof Dąbrowski, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Konieczna jest zatem koncepcja modernizacji systemu deszczowego, której celem powinny być zatrzymanie wód opadowych na terenie zlewni, wykorzystanie naturalnej retencji, czy minimalizacja skutków deszczów nawalnych.

– Oczywiście za koncepcją powinny pójść działania polegające m. in. na opóźnianiu odpływu wód opadowych, ich odprowadzanie do zbiorników otwartych, stworzenie sieci systemów wykorzystujących deszczówkę do zraszania terenów zielonych podczas suszy, czy wreszcie propagowanie zielonej infrastruktury – dodaje prezes Dąbrowski.

Środa pod znakiem przyszłości

Drugi dzień kongresu ENVICON – WODA to przede wszystkim tematyka związana z przyszłością przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych. O nowoczesnych oczyszczalniach na świecie będzie mówić prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak, natomiast dr hab. inż. Tadeusz Pająk poruszy temat spalania komunalnych osadów ściekowych w bliskiej przyszłości. Pojawią się również tematy „informatyczne”, m. in. kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorstw sektora usług publicznych w zintegrowanym systemie informatycznym (Wojciech Stefaniak z firmy UNISOFT), a także zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem (Monika Bogdał z Kancelarii Piszcz i Wspólnicy).

——————————-

Zobacz również:

Envicon 2021. Polska będzie inwestować w poprawę jakości wody pitnej i ograniczanie jej strat

Envicon 2021. Jak wyglądają i jak będą wyglądały nowoczesne oczyszczalnie?

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2021
css.php
Copyright © 2024