Reklama

envicon 2023 ad1a

Envicon 2021. Oczyszczalnia przyszłości

Envicon 2021. Oczyszczalnia przyszłości
PU
14.10.2021, o godz. 7:07
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad wszelką wątpliwość zasadniczym i decydującym determinantem termicznego przekształcania komunalnych osadów ściekowych będzie - już obecnie dojrzała technologicznie - możliwość odzysku fosforu z popiołów po monospalaniu osadów. Tak twierdzi dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH, w swoim wykładzie podczas sesji zatytułowanej „Przedsiębiorstwo wodociągowo–kanalizacyjne przyszłości”, w ramach tegorocznego kongresu ENVICON organizowanego przez spółkę ABRYS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Przyszłość w rozumieniu urealnienia planów realizacji „Oczyszczalni Ścieków Przyszłości” niewątpliwie zaczyna się już dzisiaj. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje nowe przedsięwzięcie pt. „Oczyszczalnia przyszłości”. Jego łączny budżet to 27 mln zł, a projekt skupia się na nowym spojrzeniu na strumień ścieków komunalnych.

– Ścieki komunalne powinny być postrzegane jako zasoby wody do wykorzystania, przy czym pod uwagę musimy brać odzysk energii i surowców wtórnych. Na względzie trzeba mieć również optymalizację kosztów eksploatacji oczyszczalni, innowacje w ramach usuwania mikrozanieczyszczeń oraz efektywne zagospodarowanie osadów ściekowych – mówi prof. Tadeusz Pająk.

Najważniejszy odzysk fosforu

Założeniem przedsięwzięcia jest zapewnienie obiegu zamkniętego biogenów w naturze oraz zapewnienie obiegu zamkniętego wody w przemyśle i infrastrukturze komunalnej miasta. Spalarnia przyszłości musi być efektem odpowiednio przemyślanej, perspektywicznie zaplanowanej polityki państwa w zakresie gospodarki ściekowo – osadowej, opartej na przyjętym programie lub będącej wynikiem odpowiedniego rozporządzenia.

Jednym z zasadniczych priorytetów powinien być odzysk fosforu, co będzie wprost narzucać zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych na drodze ich monospalania w „Spalarni Przyszłości” i odzysku fosforu z popiołu.

Realny wymóg, nie mrzonki

– Moje wstępne analizy wskazują, że „Spalarnia Przyszłości” powinna mieć nie tylko charakter mono, ale również pełnić rolę instalacji regionalnej, wpisanej w opracowany dla danego regionu projekt typu „smart”, ujmujący inteligentne rozwiązanie potrzeb i usług komunalnych mieszkańców regionu – mówi prof. Pająk.

W opinii profesora, „Oczyszczalnia Przyszłości”, a w jej ramach „Spalarnia Przyszłości”, to nie mrzonki, ale realny wymóg rzeczywistości w dobie wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony klimatu i dbałości o przyszłe pokolenia, w myśl idei zrównoważonego rozwoju. Zapoczątkowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju program badawczy jest dobrym wstępem do podjęcia dalszych dynamicznych kroków w tym zakresie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023