Już tylko dwa miesiące zostały do tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń w branży ochrony środowiska – Kongresu ENVICON Environment. Kończą się prace nad programem i organizacją wydarzenia. Kongres czeka premiera w Warszawie, gdzie odbędzie się po raz pierwszy i gdzie zaprezentuje się uczestnikom w 3-dniowej odsłonie.

Kongres ENVICON Environment odbędzie się w tym roku w ramach wydarzeń poprzedzających Szczyt Klimatyczny COP24. To wpłynęło na zmianę terminu i miejsca wydarzenia. Henryk Kowalczyk, minister środowiska, objął Kongres patronatem i zapowiedział swój udział w sesji inauguracyjnej. Tradycyjnie podczas sesji otwierającej pojawią się przedstawiciele administracji publicznej najwyższych szczebli, którzy zajmą stanowisko w najbardziej istotnych kwestiach dotyczących ochrony środowiska.

Trzy dni debat

28 listopada, pierwszego dnia spotkania, po sesji inauguracyjnej, odbędą się trzy sesje: na temat gospodarki odpadami, gospodarki wodnej oraz innowacyjnej gminy. Pierwsza będzie poświęcona takim zagadnieniom jak plany i cele gospodarki odpadami, możliwości finansowania, monitoring odpadów oraz rozporządzenia Komisji Europejskiej. Sesja gospodarki wodnej będzie koncentrować się na aspektach prawnych i zarządzaniu w przedsiębiorstwach wod-kan. Kontynuacja sesji poświęconej wodzie, ale w innym ujęciu, odbędzie się drugiego dnia Kongresu. Prelegenci sesji „Innowacyjna gmina” omówią natomiast najważniejsze dla gmin obszary ochrony środowiska, nie zapominając przy tym o ważnej rocznicy stulecia polskiej gospodarki komunalnej.

Drugiego dnia uczestnicy będą mogli wziąć udział w sesjach omawiających tematy energii z odpadów, wód opadowych, innowacji, badań i rozwoju, ochrony powietrza oraz start-upów i innowacji. Ta ostatnia zostanie zorganizowana po raz pierwszy, najprawdopodobniej w formie start-up battle, czyli konkursu na najciekawszy pomysł w dziedzinie ochrony środowiska. Trwają poszukiwania start-up’owych przedsięwzięć, które chciałyby zaprezentować się podczas imprezy. Tego dnia odbędzie się także Forum Rady RIPOK, czyli otwarte posiedzenie Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Trzeci dzień w całości zarezerwowano na gospodarkę obiegu zamkniętego. Do udziału w sesji zostali zaproszeni prelegenci reprezentujący zarówno administrację odpowiedzialną za wytyczne dla GOZ-u, jak i urzędy, instytucje i organizacje, które z powodzeniem działają w tym obszarze, realizując wartościowe projekty. Ostatnia sesja będzie otwarta, czyli dostępna dla wszystkich zainteresowanych tematem, a udział w niej będzie bezpłatny.

Nagrody i wyróżnienia

ENVICON to nie tylko bogaty merytorycznie program, ale także uroczysta Gala, podczas której będą wręczane nagrody w kilku prestiżowych konkursach. To święto środowiska, jak od lat określa się Galę ENVICON-u, odbędzie się pierwszego dnia Kongresu, wieczorem, w hotelu Sofitel Victoria. W pięknym wnętrzu zostaną wręczone Puchary Recyklingu, statuetki Promotora Czystej Energii, Ekoodpowiedzialnych w Biznesie, Nagrody Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki oraz Dyrektora Zakładu Oczyszczania Miasta. Zwieńczeniem oficjalnej części Gali będzie koncert uwielbianego zespołu Dżem, który jest znany z tego, że swoją muzyką potrafi rozbawić każdą publiczność.

Wieczór drugiego dnia spotkania będzie przebiegał pod znakiem Konkursu o Puchar Recyklingu, który jest największą tego typu inicjatywą dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów w Polsce. W tym roku zgłosiła się do niego rekordowa liczba 153 podmiotów, w tym aż ponad 72 gminy! Kapituła konkursowa wyłoniła 50 laureatów. Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień w tym Konkursie odbędzie się w Teatrze Capitol przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Po uroczystości organizatorzy zaproszą uczestników na wieczór klubowy. Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień w tym Konkursie odbędzie się w Teatrze Capitol przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Po uroczystości organizatorzy zaproszą uczestników na wieczór klubowy.

22 edycja Kongresu zapowiada się wyjątkowo. Warto wspomnieć, że przypada ona na 30-lecie firmy Abrys, organizatora Kongresu. Będzie to doskonała okazja do uhonorowania firm i osób, które od lat współpracują z firmą.

Czytaj więcej

Skomentuj