1 / 14

Trzyminutowa szansa na przedstawienie swojego pomysłu, zdobycie 5 tys. zł i wcielenie koncepcji w życie. Po raz pierwszy w historii kongresu Envicon Environment odbyło się start-up battle. Przed jurorami zaprezentowano sześć innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla branży ochrony środowiska. Kto zwyciężył?

Pięcioosobowe jury podczas bitwy start-upów oceniało innowacyjność pomysłów, modele biznesowe, zastosowanie dla branży, ale też sama prezentację.

Zwycięża oszczędność energii

Zwycięski system autorstwa Jitiv prezentowany przez Dominka Ciurko kontroluje zużycie prądu i pozwala na optymalizację korzystania z energii elektrycznej dla przemysłu, w przestrzeni biurowej i w mieszkaniach. Rozwiązanie zapewnia redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej, m.in. przez zapewnienie optymalnej temperatury. Dzięki temu oszczędności dla pomieszczeń biurowych sięgają nawet 30 proc.

Rozwiązanie przeprowadza też weryfikację skuteczności pracy na liniach produkcyjnych (200 parametrów urządzeń), pozwala wychwycić energetycznie nieefektywne urządzenia i przeprowadzić analizę efektywności linii produkcyjnej, optymalizując także czynnik ludzki.

Produkt Jitiv znajduje też zastosowanie w mieszkaniach, zwłaszcza w budynkach stawianych przez deweloperów. Dzięki Jitiv można odnaleźć niepracujące, ale podłączone do prądu urządzenia i je wyłączyć, ograniczając w ten sposób zużycie prądu. Poza tym rozwiązanie posiada też walor edukacyjny: – Jeśli siedzimy półtorej godziny przed telewizorem, aplikacja wysyła komunikat: „a może byś wyłączył telewizor i poczytał książkę?” – mówił z uśmiechem pomysłodawca.

Nagrodę i symboliczny czek na 5 tys. wręczyła Aneta Pecyna-Doktór, wiceprezes firmy Unisoft (sponsor nagrody).

Pięć srebrnych medali

Przedstawiciele Bin-e zaprezentowali kosz automatycznie segregujący odpady po wrzuceniu ich do śmietnika. Kamera wykonuje zdjęcie przedmiotu i, przy wykorzystaniu algorytmu, dzieli odpady na cztery frakcje. Prezes Abrys Robert Rosa pytał, czy ta technologia sprawdza się w przypadku zabrudzonych odpadów. Okazuje się, że na dziś skuteczność segregacji oceniana jest na 60-80 proc., co i tak stanowi wynik lepszy niż sortowanie odpadów przez ludzi.

Prototypy urządzenia powstały w 2016 r. Dziś inteligentny kosz może trafić do biur, mieszkań i być wykorzystywany w przestrzeni miejskiej.

Sebastian Górecki i Katarzyna Zielińska mówili o swoim pomyśle na inteligentne ule. Prezentowany przez nich Beehub monitoruje parametry takie jak temperatura, wilgotność, czystość powietrza, a także ostrzega przed rozwijającą się chorobą pszczół, zapobiegając wymarciu pszczelich rodzin. Urządzenie jest na etapie testów w kilku firmach i ma być rozwiązaniem znacznie tańszym, niż dostępne dziś, a działające w znacznie mniejszym zakresie (np. monitorujące położenie ula). Z rozwiązania Beenhub mogą korzystać profesjonalne pasieki, osoby amatorsko zajmujące się hodowlą pszczół, ale też hodowle na budynkach.

Kolejnym z projektów pokazanych podczas start-up battle na Envicon Environment było Bilberry. Mateusz Krain mówił o oprawach lamp monitorujących oświetlenie dla przemysłu i szklarni, które wspierają hodowlę roślin. Właśnie ta druga gałąź ma stać się przyszłością Bilberry, pozwalając na kontrolę metabolizmu roślin i, optymalnych dla ich wzrostu, warunków. Zapewnia m.in. wysokie oszczędność energii. Start-up pracuje właśnie nad prototypem oprawy ulicznej.

Seedia, reprezentowana przez Michała Żółkiewskiego, swoją przygodę z innowacyjnością rozpoczęło od inteligentnych ławek solarnych, które pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla. Dzięki ławce można naładować telefon i skorzystać z bezpłatnego internetu. Poza tym edukują społeczeństwo o problemie smogu. Seedia produkuje też infokioski, przystanki i pojemniki na odpady z panelami fotowoltaicznymi.

Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków konsumpcji i sprzedaży kawy. Produkt Ecobean pozwala zagospodarować fusy kawowe, które często nie są odpowiednio segregowane. Tymczasem możne je przetworzyć na zieloną energię. Ecobean wspólnie z naukowcami Politechniki Warszawskiej opracowało metodę produkcji brykietów opałowych. Firma ma już podpisane listy intencyjne na zbieranie fusów kawowych z sieciami kawiarni.

Jak podkreślali uczestnicy rywalizacji, pierwszy w historii kongresu Envicon Environment start-up battle, który rozpoczął kilkugodzinną dyskusję o innowacjach w ochronie środowiska, dał szansę na prezentacje firmom będącym na różnym etapie rozwoju.

Czytaj więcej

Skomentuj