Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Envicon Environment: Puchary Recyklingu przyznane!

Envicon Environment: Puchary Recyklingu przyznane!
szp
30.11.2018, o godz. 9:41
czas czytania: około 5 minut
0

Gminy, związki międzygminne i przedsiębiorstwa działające na rzecz zwiększania poziomu recyklingu znów zostały docenione przez branżę. W czwartek, 29 listopada w warszawskim Teatrze Capitol odbył się finał XIX edycji Konkursu Puchar Recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tegoroczna edycja konkursu obfitowała w wiele nowości, wśród których była m.in. nowa kategoria, czyli debiuty: – Było w czym wybierać, bowiem w tegorocznej edycji pojawiło się blisko 60 takich debiutów – mówiła Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys.

– Na uwagę zasługuje również fakt, że w tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń. Do konkursu zgłosiło się blisko 150 uczestników! Tym bardziej pragnę pogratulować laureatom, którzy odbiorą dzisiaj nagrody, bowiem poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.

Dwudniowy finał

Część laureatów – zdobywców Pucharów Recyklingu – swoje nagrody odebrało podczas gali Envicon Environment, która odbyła się w środę 28 listopada.

Puchary na gali Envicon otrzymały: gmina Miastków Kościelny, która zdobyła Puchar Recyklingu Ministra Środowiska. Puchar Recyklingu NFOŚiGW w kategorii Edukacja Recyklingowa powędrował do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie. W kategorii “Gmina Recyklingu” puchar Związku Miast Polskich w kategorii trafił do Cieszyna. W tej samej kategorii Związek Gmin Wiejskich RP przekazał Puchar Recyklingu gminie Końskowola. Liderem Recyklingu nagrodzonym przez Polską Izbę Ekologii został Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej.

Dzień później przyszedł czas na wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach. Laury dla Gminy Recyklingu podzieliły między siebie Książ Wielkopolski oraz Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów – Selekt”.

Debiutantami roku zostali Koszalin i Wołomin (gmina miejsko-wiejska) oraz gmina wiejska – Leżajsk. Wyróżnienia otrzymali: Związek Gmin Regionu Płockiego, Zarszyn, Mielno oraz Świdnica.

Spośród licznego grona uczestników rywalizujących w kategorii “Edukacja recyklingowa” wyłoniono dwóch laureatów. Zostały Wrocław oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. Za debiut nagrodzono gminę Kunice, a wyróżnienie przyznano gminie Lubin.

Liderzy recyklingu

W ramach kategorii “Lider recyklingu’ jurorzy zdecydowali przyznać jedną statuetkę, a liderem wśród przedsiębiorstw okazało się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Wyróżniono także Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach k. Radzynia Podlaskiego.

Szklaną statuetkę postanowiono przyznać dwóm uczestnikom: gminie Rudna oraz Zakładowi Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” z Ostrowa Wielkopolskiego. Wyróżnienie powędrowało do Gospodarki Komunalnej w Błażowej.

Srebrna Puszka, czyli nagroda związana z edukacją, mającą na celu by jak najwięcej opakowań aluminiowych trafiło do recyklingu, została przyznana gminie Wrocław oraz Związkowi Komunalnemu Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z siedzibą w Kaliszu. Nagrodę za debiut w tej kategorii odebrali przedstawiciele gminy Nysa, a wyróżnienia – gminy Jarocin i Szamocin.

Liderami zbiórki tworzyw zostali Jarocin, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku oraz Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku Białej, a debiutantem – Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Z wyróżnieniem z warszawskiego Teatru Capitol wyjechali przedstawiciele Świdnicy i Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Dodatkową nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznała Fundacja PlasticsEurope, którą postanowiła wyróżnić gminę Szamocin.

Laureatami Złotej Beli Makulatury, którzy odebrali nagrody za najlepsze wyniki w zbiórce i zagospodarowaniu tej frakcji odpadów, zostały: Olsztyn oraz firma Lekaro, a debiutantem roku – gmina Mucharz. Wyróżnienia przyznano gminie Jedwabno, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Koszalinie i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami w Sosnowcu.

Zbiórka baterii, zużytego sprzętu i opakowań

Zielona Bateria to kategoria, w której doceniono samorządy i przedsiębiorstwa z najlepszymi wynikami w zbiórce baterii. Najbardziej skutecznie robiła to gmina Morawica, Związek Gmin Regionu Płockiego oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Rzędowie. Debiutantem roku został Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach.

Zielony Kontakt, czyli nagrody za skuteczną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, powędrowały do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu i Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi. Debiut roku należał w tym roku do gminy Cieszyn.

Statuetki Liderów Recyklingu w kategorii opakowań przyznano gminie Wrocław, Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, firmie Lekaro oraz Regionalnemu Zakładowi Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Ten ostatni otrzymał też nagrodę za debiut roku. Wyróżnienie powędrowało do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.

Statuetki w kategorii “Bioodpady”, przyznane za ich selektywną zbiórkę, zdobyły gmina Lesznowola i Kutno oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Toruń, a za debiut uznano działania gminy Wysokie Mazowieckie.

Rekordowy Karton to kategoria, w której nagradzana jest zbiórka opakowań wielomateriałowych, przyznawana jest konkursie od 2004 r. W roku 2018 przyznano statuetki trzem uczestnikom: Regionalnemu Zakładowi Utylizacji Odpadów Komunalnych Rypin, Gospodarce Odpadami Beskid Żywiec oraz Zakładowi Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej. Debiutantem roku zostały spółka Komart z Knurowa oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowego Dwóru, a wyróżnienia otrzymały: Gospodarka Komunalna w Błażowej, Celowy Związek Gmin CZG-12 Długoszyn, Zakład Utylizacji Odpadów Elbląg i Zakład Gospodarowania Odpadami Gać z Oławy.

Odpady niebezpieczne to kolejna kategoria frakcyjna. Kapituła uhonorowała tu: Jarocin i Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, przyznając też wyróżnienie dla Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” w Ostrowie Wielkopolskim.

Na zakończenie swoją nagrodę za zbiórkę opakowań po środkach niebezpiecznych przyznała Krajowa Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań. Powędrowała ona do Miejskiego Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Ostatnią nagrodę specjalną przyznała firma Starpack, która przekazała 10 tys. worków do selektywnej zbiórki odpadów. Trafiła ona do Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” w Ostrowie Wielkopolskim.

Wieloletnia współpraca

W związku z 30-leciem firmy Abrys prezes Magdalena Dutka przyznała nagrody za owocną współpracę, wkład włożony w rozwój samej firmy oraz Konkursu Puchar Recyklingu i zaangażowanie w propagowanie najlepszych praktyk w zakresie ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Polsce. Odebrał je Sławomir Brzózka, prezes Fundacji Nasza Ziemia. Te same podziękowania powędrowały do firm Remondis i Ekocel.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024