ENVICON z postulatami wod-kan do samorządowców i polityków

ENVICON z postulatami wod-kan do samorządowców i polityków
R.G.
08.11.2023, o godz. 12:30
czas czytania: około 2 minut
0

Już wkrótce, 12–13 grudnia 2023 r., stacjonarnie we Wrocławiu (Q Hotel Plus) oraz w formule online odbędzie się 27. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. W ramach tego ważnego branżowego wydarzenia zorganizowanych zostanie kilka interesujących tematycznych sesji, w tym sesja poświęcona gospodarce wod-kan, podczas której wypracowane zostaną postulaty adresowane do nowych parlamentarzystów i przyszłych samorządowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Szczególnie gorąco polecamy sesję 5 tegorocznego Kongresu ENVICON pt.: „Gospodarka wodno-ściekowa”, która odbędzie się w drugim dniu ENVICONU, czyli 13 grudnia 2023 r. (początek o godz. 10:00). W ramach tej sesji wystąpienie wprowadzające pt.: „Analiza i ocena sytuacji oraz stanu przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej w skali kraju i w regionach” wygłosi prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski.

Taryfy i rola regulatora

Natomiast o godz. 10:30 rozpocznie się panel dyskusyjny pt.: „Taryfy i rola regulatora, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym”. Główne zagadnienia, którymi zajmą się uczestnicy panelu, to:

  1. Taryfikator centralny czy stawki w rękach gmin? A może coś pośredniego?;
  2. Ocena i analiza obecnego stanu prawnego oraz perspektyw zmian w prawie taryfowym;
  3. Prawo taryfowe a inflacyjna drożyzna (prąd, gaz), wpływ czynników finansowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw;
  4. Katalog akceptowalnych przez regulatora nakładów finansowych (zastrzeżenia Najwyżej Izby Kontroli w stosunku do świadczonych usług poza zakresem powołania spółki);
  5. Produkcja i odzysk energii w oczyszczalniach ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia osadów, nowelizacja dyrektywy ściekowej;
  6. Samodzielność energetyczna przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej (funkcjonowanie, efektywność, klastry, rola OZE);
  7. Kontrole WIOŚ – katalog zastrzeżeń (m.in. osady, ujęcia wody).

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

O godz. 12:00 rozpocznie się drugi tematyczny panel dyskusyjny pt.: „Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, utrzymanie infrastruktury krytycznej i cyberbezpieczeństwo sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, bezpieczeństwo wody”. Uczestnicy panelu dyskusyjnego poruszą następujące tematy:

  1. Rola sztabów kryzysowych i krajowy system reagowania na sytuacje nadzwyczajne;
  2. Sytuacje kryzysowe i przedsiębiorstwa branży wod-kan pod lupą NIK;
  3. Zachodniopomorskie doświadczenia w warunkach blackoutu;
  4. Cyberbezpieczeństwo w branży wod-kan w warunkach zagrożenia konfliktami zbrojnymi i wojną hybrydową;
  5. Dyrektywa w zakresie bezpieczeństwa wody, zagrożenie bakteryjne, mikrozanieczyszczenia.

Postulaty dla posłów, senatorów i samorządowców

W obydwu powyższych przypadkach panelistami będą branżowcy – przedstawiciele stowarzyszeń i przedsiębiorstw branży wod-kan, reprezentanci administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie zadań w wyżej opisanych zakresach. Zasadniczym i podstawowym celem obydwu debat będzie wypracowanie postulatów, które zostaną skierowane do nowo wybranych posłów i senatorów RP oraz przyszłych samorządowców następnej kadencji z intencją podjęcia działań mających poprawić i uzdrowić sytuację i warunki działania branży wod-kan.

Zapisy i informacja 

Więcej informacji o bogatym merytorycznie programie i możliwościach udziału w 27. Kongresie Ochrony Środowiska ENVICON znaleźć można pod internetowym adresem: envicon.abrys.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024