Zgodnie z przyjętą na Bali w grudniu 2007 r. Bali Road Map, Szczyt Klimatyczny w Kopenhadze miał zakończyć się zawarciem prawnie wiążącego międzynarodowego porozumienia dotyczącego zobowiązań do redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2012 r., tj. po terminie obowiązywania protokołu z Kioto.
W rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne (P.e.) oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewidziano szereg rozwiązań mających na celu wsparcie energii wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii.
„Unijny szczyt klimatyczny pokazał krótkowzroczność polskiego rządu” – takim tytułem Koalicja Klimatyczna, zrzeszająca ok. 20 krajowych organizacji pozarządowych, podsumowała polskie dokonania na spotkaniu szefów państw UE w Brukseli.
Wysokie zapotrzebowanie na energię, nieadekwatny poziom rozwoju infrastruktury wytwórczej i transportowej paliw oraz energii, znaczne uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej oraz zobowiązania w zakresie ochrony środowiska są najważniejszymi wyzwaniami, na które odpowiada Polityka energetyczna Polski do 2030 roku (PEP).