Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Trwa 16. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”

Trwa 16. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”
PU
20.09.2022, o godz. 11:09
czas czytania: około 2 minut
0

We wtorek, 20 września, punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęła się szesnasta konferencja poświęcona tematyce metod zagospodarowania osadów ściekowych, której organizatorem jest Abrys dla Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gdańsk jest w tym roku miastem gospodarzem corocznej konferencji poświęconej tematyce osadów ściekowych i metod ich zagospodarowania. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do wytwórców osadów ściekowych poszukujących sposobu ich zagospodarowania, ale tematykę poruszaną podczas obrad kierujemy również do odbiorców produktów, które powstają w procesie przetwarzania osadów ściekowych. Do udziału w konferencji, zarówno stacjonarnie, jak i online, zaprosiliśmy także samorządowców i naukowców, którzy na co dzień zajmują się tematyką osadów ściekowych.

– Bardzo jest nam miło powitać Państwa tu, w Gdańsku, ale również wszystkich, którzy dzięki możliwości spotkania online są z nami w swoich biurach, czy domach – rozpoczął konferencję Robert Rosa, wiceprezes zarządu Abrys Sp. z o.o.

Prawo, finanse, ekonomia

Pierwsza sesja gdańskiej konferencji dotyczy zagospodarowania osadów ściekowych w świetle prawnym, ekonomicznym i finansowym. Kwestie finansowania inwestycji wod-kan ze środków krajowych i europejskich, w pierwszym w tym roku konferencyjnym wykładzie, poruszyła Katarzyna Paprocka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sporo prawnych kwestii dotyczących komunalnych osadów ściekowych regulują przepisy prawa, nie tylko krajowego, ale również unijnego. Między innymi o zmianach dotyczących częstotliwości badań komunalnych osadów ściekowych w świetle nowego rozporządzenia mówił mecenas Mateusz Karciarz reprezentujący Kancelarię Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Kwestie prawa europejskiego, w szczególności eliminacja niepożądanych skutków oczyszczania ścieków w kontekście dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, to temat wykładu, który wygłosił dr Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Nauka i biznes

Konferencja jest oczywiście adresowana do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan i samorządów, ale nie mogłaby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie przedstawicieli świata nauki, ekspertów i partnerów, którzy służą uczestnikom swoją ogromną wiedzą, także praktyczną. Doskonałą okazją do dyskusji na temat modyfikacji sposobu zagospodarowania osadów ściekowych pod kątem efektywności energetycznej oraz optymalnych metod ich zagospodarowania dla małych i średnich przedsiębiorstw jest niewątpliwie panel, w którym udział biorą przedstawiciele nie tylko świata nauki, ale również biznesu – prof. dr hab. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej, dr Tadeusz Rzepecki, dr Eugeniusz Klaczyński (Envirotech), dr Jarosław Hermaszewski, prezes ZWiK w Sławie, dr Jędrzej Bujny (Kancelaria Bujny) oraz Tadeusz Krężelewski (Krevox).

Technologia

Pierwszy dzień gdańskiej konferencji to również dyskusja na temat rozwiązań technologicznych dla gospodarki osadowej. Uczestnicy mają okazję posłuchać wykładów m. in. na temat technologii kompostowania osadów przy wykorzystaniu membran Gore®Cover, czy alternatywnych metod termicznego przekształcania osadów ściekowych. Prof. Małgorzata Kacprzak analizuje pracę polskich oczyszczalni ścieków w kontekście bilansu energii, a Wolfgang Podewils przedstawia aktualną sytuację dotyczącą rozbudowy monospalarni osadów ściekowych w Niemczech. 16. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych potrwa do 22 września”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024