Władze Gdańska przygotowały 2 tys. materiałowych toreb, które dziś zostaną za darmo rozdane mieszkańcom. To część kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Darmowe, materiałowe torby z wizerunkiem żurawia i logo akcji „Gdańsk bez plastiku” rozdawane są w urzędzie miejskim w Gdańsku. To część kampanii, która trwa w tym mieście od lutego i jest odpowiedzią na rosnący problem z tworzywami sztucznymi.

W materiałowej torbie mieszkańcy znajdą także informacyjną ulotkę, która zawiera 10 rad, jak w życiu codziennym przestawić się na postawę proekologiczną. Te proste zasady to:

  • na zakupy weź bawełnianą torbę,
  • pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie,
  • zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku bez plastikowych słomek,
  • jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań,
  • przechowuj żywność w szklanych pojemnikach,
  • kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach,
  • nie używaj plastikowych sztućców,
  • kupuj odzież z naturalnych materiałów,
  • wybieraj dobrej jakości zabawki,
  • unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

– My sami, nasi sąsiedzi, używamy plastiku i śmiecimy. Nie da się tego wszystkiego zrobić od razu. To metoda tzw. małych kroków ale działamy i będziemy działać na świadomość. Bardzo się cieszę, idąc na zakupy, że widzę coraz więcej nas niosących ze sobą wielorazowe płócienne torby, bądź wykonane z innych materiałów pochodzących z recyclingu, a więc z ponownego wykorzystania odpadów – mówiła o inauguracji akcji “Gdańsk bez plastiku” prezydent miasta, Aleksandra Dulkiewicz.

Polskie miasta rezygnują z plastiku. Zobacz film:

https://www.facebook.com/portalkomunalny/videos/2127855160595778/

W ramach kampanii zaplanowano m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych oraz pikniki dla mieszkańców. Ponadto akcję promują ekologiczne gadżety z logo kampanii: torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku.

Z plastikiem walczą też inne polskie samorządy. Podczas oficjalnych spotkań i wydarzeń organizowanych przez Województwo Małopolskie nie będą używane plastikowe naczynia ani produkty jednorazowego użytku. Poznań zrezygnował z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku w urzędzie i miejskich jednostkach.

Z kolei urząd miasta w Krakowie chce zrezygnować z wody w butelkach, plastikowych reklamówek oraz wykorzystywać ekologiczny papier do druku. Wałbrzych wprowadził zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i na imprezach współfinansowanych przez miasto.

Czytaj więcej

Skomentuj