Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Gdańsk odnawia tereny przy Stawie Piekarnicza i Park Uphagenów

Gdańsk odnawia tereny przy Stawie Piekarnicza i Park Uphagenów
R.G.
28.06.2023, o godz. 9:24
czas czytania: około 3 minut
0

W gdańskiej dzielnicy Piecki – Migowo powstają atrakcyjne zielone przestrzenie. Dzieje się tak dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Dotyczy to terenów przy stawie Piekarnicza i Parku Uphagenów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

W zaawansowaną fazę wchodzi realizacja projektu z dofinansowaniem w ramach gdańskiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2021, pod hasłem: „Ogólnodostępny teren rekreacyjny przy Stawie Piekarnicza – etap II”.

Plac zabaw i ciąg pieszy

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano budowę placu zabaw dla dzieci i odcinka ciągu pieszego w pobliżu istniejącego już przedeptu.

Plac zabaw będzie wyposażony w huśtawkę, domek z wierzby, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i bujak sprężynowy. Powstaje on w północno – wschodniej części sąsiedztwa stawu. Montowane tam instalacje wykonano z naturalnych materiałów, w tym drewna robinia.

Ochrona przed dzikami

W związku z tym, że plac powstaje przy stawie, a w jego okolicy często pojawiają się dziki, które mogłyby zniszczyć urządzenia zabawowe, plac otaczać będzie drewniane ogrodzenie. W strefie tej pojawi się też ławka parkowa i kosz na śmieci.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, zamontowano już większość zaplanowanych urządzeń. Na obecnym etapie wykonywane są nawierzchnie mineralne ścieżki spacerowej.

Inwestycja za 126 tys. zł

Inwestycję realizuje firma WT Bonsai” Sp. z o.o. Koszt prac to około 126 tys. złotych. Te zakończą się w lipcu br. Dodajmy, że rejon stawu Piekarnicza cieszy się sympatią mieszkańców okolicznych osiedli, a przed kilku laty zrealizowano tu jeden z projektów BO.

Odnowa Parku Uphagenów

Kolejne rewitalizowane miejsce w Gdańsku to Park Uphagenów, który zlokalizowany jest w sercu dzielnicy Piecki – Migowo, przy ul. Piecewskiej, tuż za największą w tej dzielnicy przychodnią lekarską. Obszar parku zajmuje powierzchnię około 3627 mkw. Teren ten sąsiaduje z budynkami wielorodzinnym i usługowym, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.

W Parku Uphagenów również powstanie plac zabaw, a do tego siłownia plenerowa i wygodne ścieżki spacerowe. Obecnie, w centrum parkowej działki rosną przede wszystkim tzw. samosiejki. Zauważyć też można pozostałości dawnego sadu owocowego.

Park sąsiedzki

Zgodnie z zamiarem pomysłodawców i twórców projektu, przy ul. Piecewskiej powstać ma park sąsiedzki, który ma być miejscem integracji społeczności lokalnej dostosowanym do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano też nowy układ ścieżek, głównie w miejscach istniejących obecnie przedeptów. Będą one miały nawierzchnie gliniasto – żwirowe.

Z myślą o dzieciach

Natomiast nowy plac zabaw w parku przeznaczony będzie dla dzieci w różnym wieku z wyposażeniem z elementami sensorycznymi i urządzeniami dostosowanymi do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a także o obniżonej sprawności. Do elementów wyposażenia parku zaliczać się będzie również trampolina, koło optyczne z napędem, tablica z cyframi Braille’a, głuchy telefon.

Siłownia dla dorosłych

Natomiast w parkowej strefie rekreacji dla dorosłych, czyli siłowni plenerowej, zamontowane zostaną takie urządzenia jak: narty biegowe, przyrząd do “wyciskania” dla niepełnosprawnych, motylek, koła Tai Chi, jeździec, wiosło, urządzenie do ćwiczeń mięśni brzucha i drabinka.

W parku powstaną tez strefy relaksu wyposażone w ławeczki, hamaki oraz stoliki do gry w szachy lub warcaby, nie zabraknie stojaków na rowery i koszy na śmieci. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku zamontowane zostaną urządzenia siłowni plenerowej.

Parkowa strefa wyciszenia

W centrum parku Uphagenów, w cieniu rosnących tu dorodnych drzew, zaprojektowano strefę wyciszenia ze stolikami do gry w szachy bądź warcaby oraz okrągłymi ławkami otaczającymi istniejące drzewa. Przewidziano również stojaki na rowery.

Czworonożni przyjaciele

Nie zapomniano też o zwierzętach. W gdańskim parku powstaną enklawy przyjazne owadom, ptakom i drobnym ssakom takie jak łąki kwietne, karmniki, budki dla ptaków i specjalne skupiska zieleni. Zaprojektowano również ogród deszczowy i tablicę informacyjną z odniesieniem do historii Parku Uphagenów.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, zamontowano już większość zaplanowanych urządzeń. Obecnie wykonywane są nawierzchnie mineralne ścieżki spacerowej. Koszt ogólny realizacji inwestycji wyniesie ponad 1 mln złotych.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024