272 kontrole, 61 mandatów i 121 złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – to rezultaty dotychczasowej działalności gdańskich strażników miejskich z sekcji kontroli odpadów.

Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Gdańsku Marta Drzewiecka, z uwagi na epidemię koronawirusa funkcjonariusze mogli rozpocząć regularne kontrole dopiero w czerwcu. Przekazała, że do 18 września przeprowadzili ich 272.

“W większości były to kontrole planowane. 33 spośród nich miały charakter interwencyjny i były reakcją na otrzymane zgłoszenia. W wyniku kontroli mundurowi nałożyli 61 mandatów na kwotę 6480 złotych, pouczyli 28 osób i sporządzili jeden wniosek o ukaranie do sądu” – poinformowała w poniedziałek Drzewiecka.

Dodała, że nieprawidłowości na posesjach, które najczęściej stwierdzają funkcjonariusze podczas interwencji to przede wszystkim brak pojemników na śmieci i bałagan wokół miejsca gromadzenia odpadów.

Ponadto, dzięki działaniom strażników z Eko Patrolu mieszkańcy złożyli 121 deklaracji, na podstawie których ustala się wysokość opłat za odbiór odpadów.

Drzewiecka przypomniała, że 4 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, dzięki której strażnicy gminni i miejscy otrzymali nowe uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Na podstawie nowych przepisów mogą oni ukarać mandatem osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej, bądź przekazała w niej fałszywe informacje. Na baczności muszą mieć się również ci, którzy zadeklarowali, że założą kompostownik, a tego nie zrobili lub z niego nie korzystają.

W Gdańsku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uzależnione są od metrażu mieszkania. Obecnie stawka za wywóz śmieci segregowanych wynosi 0,88 zł za mkw powierzchni lokalu mieszkalnego do 110 mkw. Za każdy kolejny metr gdańszczanie muszą dopłacić 10 groszy.

Właściciele domów jednorodzinnych mają prawo do obniżki opłaty miesięcznej o 1 grosz za metr kwadratowy powierzchni z tytułu kompostowania bioodpadów w przydomowych kompostownikach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. straż miejska jest dobra w egzekwowaniu durnych przepisów i nękaniu zwykłego obywatela…z dużymi rybami takimi jak mafia magazynująca nielegalnie odpady niebezpieczne nawet w centrach miast (przykład Sosnowiec) idzie im słabo albo wcale….

Skomentuj