Gdynia chce w ciągu najbliższych czterech lat całkowicie zrezygnować ze stosowania pieców na paliwa stałe w mieszkaniach komunalnych. Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że na terenie miasta są 533 lokale z piecami do wymiany. Miasto dofinansowuje również inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii.

Gdyński magistrat opracował na lata 2020-2023 program likwidacji kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych. Lokalny Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zakończył też szczegółową inwentaryzację mieszkań, w których wciąż używa się pieców na paliwa stałe. Takich lokali jest 533.

Po zakończenie sezonu grzewczego miasto będzie je modernizować. Jeszcze w tym roku prace modernizacyjne odbyć mają się w 144 mieszkaniach. Głównym założeniem jest podłączanie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Miasto zabezpieczyło na ten cel 4 mln zł, a całe przedsięwzięcie kosztować ma w sumie ok. 16 mln zł.

Od 2015 r. Gdynia udziela także dotacji na wymianę źródeł energii na niskoemisyjne oraz budowę odnawialnych źródeł energii. Specjalna uchwała pozwala wspierać inwestycje OZE, np. w mikrosiłownie wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. Uzyskać można na to jednorazową dotację w maksymalnej wysokości 2,5 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł na budynek wielorodzinny. W 2019 r. miasto dofinansowało w ten sposób ponad 20 takich mikroźródeł, a liczba prosumentów zarejestrowanych na terenie Gdyni przekroczyła 650.

Częstochowa inwestuje w ochronę środowiska

Czytaj więcej

Skomentuj