Gliwice w śląskim projekcie "Przywracamy błękit"

Gliwice w śląskim projekcie
jw
02.03.2022, o godz. 10:35
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwice znalazły się wśród 80 samorządów, które przed tygodniem dołączyły do projektu „Śląskie, Przywracamy błękit” skupionego na kompleksowych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w całym województwie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ramach przedsięwzięcia przewidziano m.in. przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy, ograniczenie emisji transportowej, opracowanie koncepcji zwiększenia obszarów zieleni, a także utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańców oraz wsparcia doradczego w postaci gminnych eko-doradców.

Liderem projektu „Śląskie, Przywracamy błękit” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami poszczególne subregionalne związki gmin i powiatów, 80 jednostek samorządu terytorialnego z terenu woj. śląskiego (w tym Gliwice), Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Politechnika Śląska, Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń i Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA. Każdy z partnerów ma nieco inne zadania do wykonania.

Kluczowe działanie

Z punktu widzenia samorządów biorących udział w projekcie, kluczowym działaniem będzie utworzenie stanowiska gminnego koordynatora do spraw energii i klimatu (tzw. eko-doradcy).

Do jego zadań należeć będzie m.in. wyszukiwanie programów zarówno dla mieszkańców, jaki i dla samorządu, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście oraz koordynacja działań informacyjno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu na poziomie gminy.

Po zakończeniu projektu eko-doradca będzie odpowiadał za inicjowanie działań w tym obszarze we własnym zakresie, współpracę z subregionami w zakresie sprawozdawczości projektowej oraz wykorzystania lub dystrybucji materiałów opracowanych w ramach projektu, wsparcie działań gminy w zakresie pozyskiwania środków na wdrażanie założeń POP (inwestycyjne/nieinwestycyjne), a także udział w kontrolach palenisk realizowanych na terenie gminy.

Eko-doradcy

W sumie w ramach programu zatrudnionych zostanie 80 takich eko-doradców. Łączny budżet przypadający na Gliwice wynosi ok. 360 tys. złotych. 95 proc. tej kwoty pochodzi z Funduszów Europejskich w ramach programu LIFE, reszta to wkład własny miasta.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć NA TEJ STRONIE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024