Kryzys śmieciowy zagląda w okna mazowieckim gminom. Jako pierwsi odczuwają to mieszkańcy Nasielska. Władze gminy poinformowały właśnie, że – do odwołania – nie będą odbierać odpadów zmieszanych.

Gmina Nasielsk wstrzymuje odbiór odpadów zmieszanych od mieszkańców. Regionalne instalacje są pełne, a przynajmniej tak wynika z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Mazowiecka gmina jest pierwszą, która ogłosiła oficjalne, że odpadów odbierać nie będzie.

– Z powodów niezależnych od gminy wstrzymany został do odwołania odbiór odpadów zmieszanych z nieruchomości z terenu miasta i gminy Nasielsk – poinformowały tamtejsze władze. Dodając, że odbiór z lokali wielorodzinnych będzie kontynuowany.

Gmina podaje, że powodem takiej decyzji są limity określające ilość przyjmowania odpadów w regionie. Zgodnie z regulującym je WPGO (wojewódzkim planem gospodarki odpadami) regionalne instalacje już je przekroczyły, co uniemożliwia zagospodarowanie śmieci.

– Problem związany z przestojem w odbiorze odpadów polega na tym, że zgodnie z ustawą o odpadach, zmieszane odpady komunalne oraz odpady biodegradowalne muszą zostać zagospodarowane – unieszkodliwione wyłącznie w regionie, do którego zgodnie z WPGO została przypisana dana gmina – tłumaczą miejscowe władze.

Według WPGO limity regionalnych instalacji zostały wyczerpane, plan uniemożliwia również zagospodarowania odpadów w zakładach działających poza regionem (w przypadku Nasielska jest to region płocki). Grożą za to kary finansowe, które dotyczą firm odbierających odpady, a także przyjmujących je instalacji.

Władze Nasielska przyczynę odpadowego kryzysu widzą po stronie błędnego oszacowania możliwości przerobowych w WPGO, zwracając uwagę, że problem z limitami jest problemem na piśmie. Ich zdaniem, ujęte w planach limity należy zwiększyć, a wpis musi być poprawiony.

Mazowieccy samorządowcy obawiają się, że problem Nasielska może być wierzchołkiem góry lodowej, bo w regionie problemów z odpadami ostatnio nie brakuje. Od nowego roku zaczyna funkcjonować tam zbiórka selektywna z podziałem na pięć frakcji. Tymczasem wiele gmin nie rozstrzygnęło jeszcze przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Czytaj więcej

5 Komentarze

 1. Co innego oszacowania Urzędników , a co innego Wykonawców . Urzędnik zawsze szacuje jak najniżej po to aby nie podnosić stawki opłat swojemu mieszkańcowi czyli wyborcy swojego wójta czy Burmistrza / zresztą taka jest i wola i zalecenia głów Miast i Gmin/ , a przy tym pozyskać Wykonawcę tzw frajera , który chce wygrać przetarg za wszelką cenę a pózniej jakoś to będzie , z tym że rzeczywistość jest jaka jest , jest po prostu brutalna . U nas w Gminie oszacowano 500 T/m-c odpadów , a faktycznie jest od 100 a nawet 200 T więcej / umowa ryczałtowa / w momencie próby podjęcia rozmów? korekty ? ilości wykonanych usług z Gminą w/w temacie, urzędnik odpowiada ,, widziały gały co brały” , a nowe rozwiązanie Ministerstwa Ochrony idą w kierunku zwiększyć kary i kontrole wykonawców , bo Urzędnika w wielu przypadkach tzw.niedouka nie ma czym i jak ukarać za wadliwą chociażby specyfikację przetargową . Powierzenie Urzędnikowi kierowania biznesem, równa się z tym samym ,jakby małpie dać brzytwę. Cały ten system GOSP Odpadami to kara dla mieszkańców / bo chociażby brudno , jednak ??? ten brud do przełknięcia ponieważ opłaty/podatek na ogół są do przetrawienia / jak również kara dla przygłupiastych nie solidarnych wykonawców .

 2. Do wszystkich mieszkańców wystrychniętych na dudka w Nasielsku i podobnych sytuacjach gdziekolwiek w Polsce.
  Zgodnie z art. 6s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 z późn. zm.) traktującym o niedopełnieniu przez gminę obowiązku odbierania odpadów — “W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.”
  Krótko: zlecacie usługę odbioru odpadów firmie wywozowej posiadającej wpis do RDR i otrzymaną fakturę zgodnie z powyższym artykułem przesyłacie do urzędu gminy. Pozdrawiam i wszystkiego NAJ w Nowym Roku.

  • Teoretycznie proste….tylko problem polega na braku możliwości zdeponowania odpadów na RIPOK-u…i żadna firma tego nie wykona…bo kary za oddanie odpadów komunalnych poza region są o wiele wyższe niż możliwy zarobek…. Idiotyzm PiS-rządu (zły WPGO) unaocznia się na każdym kroku….

   • Kolegoooo – czytać należy ze zrozumieniem “odbiór z lokali wielorodzinnych będzie kontynuowany.” – czyli ktoś jednak te odpady przyjmuje. I dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Zatem może przyjąć zlecenie. Tym bardziej dodatkowo płatne. A po drugie jak już tak politycznie lecisz, to przypomnij mi a raczej szerszemu gremium jaka opcja polityczna jest odpowiedzialna za zamieszczenie głupot w mazowieckim WPGO. Nie potrafili przestrzegać ani ustawowych procedur ani nawet skorygować planu wg wytycznych. Natomiast cała reszta kraju już dawno to zrobiła. Odrobinkę obiektywizmu, rusz rozumkiem i nie daj sobie wmawiać bredni przez niekompetentnych.

Skomentuj