Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Gmina wstrzymuje odbiór odpadów zmieszanych

Gmina wstrzymuje odbiór odpadów zmieszanych
sr
28.12.2018, o godz. 12:04
czas czytania: około 2 minut
5

Kryzys śmieciowy zagląda w okna mazowieckim gminom. Jako pierwsi odczuwają to mieszkańcy Nasielska. Władze gminy poinformowały właśnie, że - do odwołania - nie będą odbierać odpadów zmieszanych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Gmina Nasielsk wstrzymuje odbiór odpadów zmieszanych od mieszkańców. Regionalne instalacje są pełne, a przynajmniej tak wynika z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Mazowiecka gmina jest pierwszą, która ogłosiła oficjalne, że odpadów odbierać nie będzie.

– Z powodów niezależnych od gminy wstrzymany został do odwołania odbiór odpadów zmieszanych z nieruchomości z terenu miasta i gminy Nasielsk – poinformowały tamtejsze władze. Dodając, że odbiór z lokali wielorodzinnych będzie kontynuowany.

Gmina podaje, że powodem takiej decyzji są limity określające ilość przyjmowania odpadów w regionie. Zgodnie z regulującym je WPGO (wojewódzkim planem gospodarki odpadami) regionalne instalacje już je przekroczyły, co uniemożliwia zagospodarowanie śmieci.

– Problem związany z przestojem w odbiorze odpadów polega na tym, że zgodnie z ustawą o odpadach, zmieszane odpady komunalne oraz odpady biodegradowalne muszą zostać zagospodarowane – unieszkodliwione wyłącznie w regionie, do którego zgodnie z WPGO została przypisana dana gmina – tłumaczą miejscowe władze.

Według WPGO limity regionalnych instalacji zostały wyczerpane, plan uniemożliwia również zagospodarowania odpadów w zakładach działających poza regionem (w przypadku Nasielska jest to region płocki). Grożą za to kary finansowe, które dotyczą firm odbierających odpady, a także przyjmujących je instalacji.

Władze Nasielska przyczynę odpadowego kryzysu widzą po stronie błędnego oszacowania możliwości przerobowych w WPGO, zwracając uwagę, że problem z limitami jest problemem na piśmie. Ich zdaniem, ujęte w planach limity należy zwiększyć, a wpis musi być poprawiony.

Mazowieccy samorządowcy obawiają się, że problem Nasielska może być wierzchołkiem góry lodowej, bo w regionie problemów z odpadami ostatnio nie brakuje. Od nowego roku zaczyna funkcjonować tam zbiórka selektywna z podziałem na pięć frakcji. Tymczasem wiele gmin nie rozstrzygnęło jeszcze przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (5)


dziara

Komentarz #15250 dodany 2018-12-28 13:00:40

Do wszystkich mieszkańców wystrychniętych na dudka w Nasielsku i podobnych sytuacjach gdziekolwiek w Polsce. Zgodnie z art. 6s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 z późn. zm.) traktującym o niedopełnieniu przez gminę obowiązku odbierania odpadów --- "W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2." Krótko: zlecacie usługę odbioru odpadów firmie wywozowej posiadającej wpis do RDR i otrzymaną fakturę zgodnie z powyższym artykułem przesyłacie do urzędu gminy. Pozdrawiam i wszystkiego NAJ w Nowym Roku.

znawiec

Komentarz #15326 dodany 2019-01-01 13:37:10

dziara napisał/a:

Do wszystkich mieszkańców wystrychniętych na dudka w Nasielsku i podobnych sytuacjach gdziekolwiek w Polsce. Zgodnie z art. 6s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku...

Teoretycznie proste....tylko problem polega na braku możliwości zdeponowania odpadów na RIPOK-u...i żadna firma tego nie wykona...bo kary za oddanie odpadów komunalnych poza region są o wiele wyższe niż możliwy zarobek.... Idiotyzm PiS-rządu (zły WPGO) unaocznia się na każdym kroku....

dziara

Komentarz #15362 dodany 2019-01-04 13:39:17

znawiec napisał/a:

Teoretycznie proste....tylko problem polega na braku możliwości zdeponowania odpadów na RIPOK-u...i żadna firma tego nie wykona...bo kary za oddanie odpadów komunalnych poza region są o wiele wyższe niż możliwy zarobek.......

Kolegoooo - czytać należy ze zrozumieniem "odbiór z lokali wielorodzinnych będzie kontynuowany." - czyli ktoś jednak te odpady przyjmuje. I dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Zatem może przyjąć zlecenie. Tym bardziej dodatkowo płatne. A po drugie jak już tak politycznie lecisz, to przypomnij mi a raczej szerszemu gremium jaka opcja polityczna jest odpowiedzialna za zamieszczenie głupot w mazowieckim WPGO. Nie potrafili przestrzegać ani ustawowych procedur ani nawet skorygować planu wg wytycznych. Natomiast cała reszta kraju już dawno to zrobiła. Odrobinkę obiektywizmu, rusz rozumkiem i nie daj sobie wmawiać bredni przez niekompetentnych.


zbk56

Komentarz #15307 dodany 2018-12-31 11:44:25

Co innego oszacowania Urzędników , a co innego Wykonawców . Urzędnik zawsze szacuje jak najniżej po to aby nie podnosić stawki opłat swojemu mieszkańcowi czyli wyborcy swojego wójta czy Burmistrza / zresztą taka jest i wola i zalecenia głów Miast i Gmin/ , a przy tym pozyskać Wykonawcę tzw frajera , który chce wygrać przetarg za wszelką cenę a pózniej jakoś to będzie , z tym że rzeczywistość jest jaka jest , jest po prostu brutalna . U nas w Gminie oszacowano 500 T/m-c odpadów , a faktycznie jest od 100 a nawet 200 T więcej / umowa ryczałtowa / w momencie próby podjęcia rozmów? korekty ? ilości wykonanych usług z Gminą w/w temacie, urzędnik odpowiada ,, widziały gały co brały'' , a nowe rozwiązanie Ministerstwa Ochrony idą w kierunku zwiększyć kary i kontrole wykonawców , bo Urzędnika w wielu przypadkach tzw.niedouka nie ma czym i jak ukarać za wadliwą chociażby specyfikację przetargową . Powierzenie Urzędnikowi kierowania biznesem, równa się z tym samym ,jakby małpie dać brzytwę. Cały ten system GOSP Odpadami to kara dla mieszkańców / bo chociażby brudno , jednak ??? ten brud do przełknięcia ponieważ opłaty/podatek na ogół są do przetrawienia / jak również kara dla przygłupiastych nie solidarnych wykonawców .


;o

Komentarz #15348 dodany 2019-01-03 13:11:46

haha to jest to....

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024